Дрането продължава: Сурвакат ни с нова такса за вода
Проектозаконът вече е приет от Министерски съвет, предстои да го гласуват в парламента

Нова такса за вода ще плащат хората в страната, дори в имота да няма потребление или да са на режим на водата. Това предвижда проект на Закон за водоснабдяването и канализацията, който вече е приет от Министерски съвет и предстои гласуването му в парламента.
Законът предвижда преминаване от сегашната цена на водата на база потребление, измерено в кубически метри, към двукомпонентна цена. Цената на водата ще се състои от цена за достъп и от цена на куб. метър за всяка една от водоснабдителните и канализационните услуги. Цената за достъп придоби известност като такса “водомер”. За въвеждането ѝ имаше предложения от няколко години, но сега проектът на закон вече е приет от правителството.
Водоснабдителни и канализационни услуги са няколко вида. Те са доставяне на вода за питейно-битови цели; доставяне на вода с непитейни качества; отвеждане на отпадъчните води от имотите на потребителите чрез канализационната мрежа; и пречистване на отпадъчните води. Предложението е за всяка една от тези услуги да бъдат плащани фиксирана така плюс цена на база потреблението.
В закона е записано, че доставяне на вода с непитейни качества е дейността по водовземане на природни води от водни обекти, съхранение, транспортиране на водата по водопроводи за вода с непитейни качества, доставяне до имотите на потребителите, ползващи вода с непитейни качества. Това означава, че дори, ако от чешмата в кухнята на имота тече вода, негодна за пиене, домакинстват пак ще плащат цена като за вода с питейни качества.
Промените ще доведат до задължението хората да плащат, дори когато не потребяват вода. Много хора купуват имоти с цел инвестиции и продажбата им след време. В много ваканционни имоти хората ходят само през малка част от годината и през останалото време нямат потребление на вода. Има имоти, чиито собственици живеят в чужбина. С промените във всички тези случаи ежемесечно ще трябва да бъдат плащани сметки за вода.
Електроснабдителните дружества от много време искат въвеждането на такса “електромер”, но засега Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не приема исканията им. Сега за ВиК операторите въвеждат такса “водомер” със закон. Като и при двата варианта идеята на доставчиците на ток и на вода е домакинствата да бъдат задължени да плащат дори, когато имат нулево потребление. Целта е ВиК операторите да имат гарантирани приходи. На същото основание собствениците на бензиностанции може да поискат от всички собственици на автомобили да плащат такса за достъп - за възможността да заредят колата с гориво, дори да не използват автомобила.
Правилата за определяне на такса “водомер” и на цената на водата на база потребление ще бъдат определени с наредба, приета от Министерски съвет по предложение на КЕВР, гласи проектът на закон. Така с приемането на закона няма да е ясно какъв ще бъде делът на такса “водомер” от общата цена на водата за всяко домакинство.
КЕВР ще може да използва три метода за определяне на цените на водата, предвижда проектът на закон. Първият метод е “Норма на възвръщаемост (разходи плюс)”. При него цената на водата се определя за една година, като се гарантира определена възвръщаемост на капитала, вложен от ВиК оператора. Вторият метод е “Горна граница на цените”, при който КЕВР едновременно утвърждава цени на ВиК оператора за първата година и одобрява цени за следващите четири години, които ще се определят по правилата на наредбата за цените на водата. Третият метод е “Горна граница на приходите”, при който КЕВР утвърждава приходи на ВиК оператора за пет поредни години.