ДУПКА В ЗАКОНА: Фризьорки и козметички осакатяват с филъри и ботокс

Здраве
18:30 - 25 Февруари 2021
14178
ДУПКА В ЗАКОНА: Фризьорки и козметички осакатяват с филъри и ботокс

Търсенето на козметичната хирургия процъфтява, подхранвано от селфи културата и увлечението по знаменитостите. Безспорно в последните 2-3 години тенденцията всяка втора дама, а и мъж, да ползва услугите на естетичната медицина е нараснала. Ботокс, филъри, лифтинги са само най-основните и лесно достъпни процедури за крайния потребител. Това прави индустрията да процъфтява и да се завъртат солидни финансови обороти.

Там, където има пари, неизбежно ще се появят криминални елементи. По наредба подобни процедури се извършват само и единствено от лица, с медицинска степен - лекар, който е завършил и квалификационен курс по естетична медицина, пише "Правен свят".

На практика обаче това не така. Оказва се, че не малко козметични салони извършват или са извършвали процедури по влагане на хиалуронови филъри, ботокс и др. процедури, които по утвърдена наредба, следва да се правят от доктори с дадена квалификация.

Според Наредба №6/24.08.2015 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Пластично- възстановителна и естетична хирургия'', става ясно именно, че не може други лица освен квалифицирани лекари да практикуват дадените процедури. Медицински сестри, санитари и т.нар. ''medical device'' също не са оторизирани да поставя филъри и ботокс.

В България в Закона за здравето все още не е записано нищо по тема с филърите и ботокса и реално освен в Наредба 6, никъде другаде не е упоменато, те да се поставят само от медицински лица, въпреки отправената заявка за промени в закона от страна на лекарите.

Опасността за потребителите съществува от гледна точка както на здравето, така и на поставяне на некачествени субстанции. Липсата на нужната квалификация е в основата на редица неуспешни опити и пострадали клиенти.

Обикновено хората се примамват заради по-ниските цени.

Бързият растеж и разширяване на пластичната хирургия като цяло и естетичната хирургия в частност, през последното десетилетие доведе до някои обърквания, особено пораждащи въпроси за поведението на хирурзите към техните колеги и пациентите в светлината на етичните изисквания. 

В Китай примерно има десетки хиляди специалисти по козметична хирургия, но всъщност са регистрирани само 3000, което означава, че останалите получават, рекламират и използват наркотици и инструменти незаконно. Според неотдавнашен доклад на китайското министерство на здравеопазването именно тези "лекари" са отговорни за 60% от медицинските усложнения, произтичащи от неуспешни операции.

През 2017 г. е отбелязано рязко покачване на евтини, бързи козметични процедури от здравните институции в страната. От там са предупредили, че много от тези козметични заведения използват нерегистрирани версии на популярни инжекционни препарати като ботокс и филъри. Освен това са били под въпрос и стерилността на ползваните игли. 

Според данни Китай и до момента е 3-а в световната класация на най-големите центрове, в които пластични процедури процъфтяват. Първи са Америка и Бразилия. Wall Street Journal съобщава, че приложенията за подобрения като Beautyplus, които позволяват на потребителите да манипулират цифрово своите селфита, също допринасят за бума на козметичната хирургия в Китай и останалия свят.

Само преди около месец, в медиите се завъртя информация, че лицата които имат наскоро поставени филъри не бива да се ваксинират срещу заразата COVID-19. Съветът на лекарите е да има отстояние от 14 дни.