Два пъти съдът казва "не", но Сарафов иска ВКС да погне прокурора, обвинил Петьо Еврото
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов иска възобновяване на наказателното производство срещу прокурор Константин Сулев, който повдигна обвинение на бившия ръководител на столичното следствие Петьо Петров – Еврото. Последният е основна фигура по делото „Осемте джуджета“ за оказване на влияние в съдебната власт и се издирва.
Вчера, 13 ноември, Върховният касационен съд (ВКС) обяви на сайта си, че на 15 ноември (петък) ще се разглежда наказателно дело №804/2024 г. – „искане от главния прокурор за възобновяване на наказателното производство срещу прокурора Константин С. по обвинение за длъжностно престъпление заради разследване срещу Петьо П.“. Докладчик е Христина Михова.
Сулев е магистрат към Софийската районна прокуратура.
Две инстанции казаха "стоп", но Сарафов иска възобновяване
Сарафов иска възобновяване на производството, след като то бе прекратено на 30 април тази година с определение на Софийския градски съд. На 2 юли Софийският апелативен съд е потвърдил акта на първата инстанция.
И.д. главен прокурор, който е и единствен кандидат за титуляр на поста, иска възобновяване на посочените дела на Софийския градски съд и Софийския апелативен съд, отмяна на постановените по тях определения за прекратяване и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд. Заявените основания са две точки от първа алинея на член 348 от НПК:
На 30 май миналата година Константин Сулев повдигна задочно обвинение на Петьо Петров - Еврото и неговия доверен човек Кристиян Христов. Магистратът беше обвинен за това, че в качеството си на длъжностно лице е нарушил и не е изпълнил служебните си задължения, с цел да набави облага за бившия главен прокурор Иван Гешев.
И по-конкретно - не допуснал да бъде изнесена информация срещу Гешев в медийното пространство. Целта му, според обвинението, била и "да причини другиму вреда, а именно на Петьо Петров и Кристиян Христов, като от престъплението могат да настъпят немаловажни вредни последици – незаконно засягане правата на граждани и уронване престижа на съдебната власт, в частност на прокуратурата".