Двама убити в Багдад след сблъсъци с полицията

Вчера демонстранти организираха гневни митинги в столицата

Свят
16:11 - 27 Юли 2020
1310
Двама убити в Багдад след сблъсъци с полицията

Двама протестиращи са загинали в иракската столица Багдад тази сутрин, след като са били застреляни при сблъсъци със силите за сигурност, като това са първите жертви на насилие, свързани с протести, при управлението на новия иракски премиер, който обеща диалог с активисти, съобщава "Франс прес".

Загиналите застрашават да възродят отново безпрецедентното движение, което заклеймява правителствената корупция и некомпетентност, което избухна в Багдад и южната част на страната през октомври, но през последните месеци беше затихнало.

Вчера демонстранти организираха гневни митинги в столицата и в няколко южни градове, където температурите, надхвърлящи 50 градуса, увеличи търсенето на климатици, което пък създава затруднения на разрушените електрически мрежи.

В Багдад десетки се събраха на пл. "Тахрир", като се сблъскаха с полицията и другите сили за сигурност, разположени там.

"Двама протестиращи умряха тази сутрин. Единият беше прострелян с метална кутия със сълзотворен газ в главата, а друг в шията", уточни медицински източник.

Телата им са били пренесени през "Тахрир" тази сутрин от колеги активисти, преди да бъдат откарани в светия град Наджаф, за да бъдат погребани.

Кореспондент на АФП е видял изгорелите останки от шатри на площада.

Двете жертви са първите, след като премиерът Мустафа ал Кадеми, който обеща диалог с протестиращите, встъпи в длъжност през май.

В среднощно изявление кабинетът му призна "злощастни събития" на протестните площади, но настоя, че силите за сигурност са били инструктирани да не използват насилие, освен ако не е абсолютно необходимо.

В него се казваше, че правителството ще проведе разследване на събитията вчера, за да привлече отговорните лица.

Ала онлайн, активистите вече сравняват Кадеми с предшественика му Адел Абдел Махди, който подаде оставка миналата година след месеци на насилие, свързано с протести.

В тази вълна от демонстрации бяха убити около 550 души, а други 30 000 бяха ранени, много от тях от метални кутии със сълзотворен газ, които могат да пробият човешки черепи, ако бъдат изстреляни директно, а не по специален начин, за да разпръснат тълпите.

Почти нямаше отговорност за тези смъртни случаи при Абдел Махди; Кадхеми се ангажира да публикува списък на всички жертви, да проведе разследвания и да изслуша исканията на протестиращите.

Но в понеделник активистите се видяха с малка разлика между двамата, споделяйки докторирано изображение на предаването на Абдел Махди на Кадхеми, което изобразяваше напускащия премиер, който буташе колекция от съдове за сълзотворен газ и пушка към неговия наследник.

Те призоваха за повече митинги в понеделник вечер, като изпратиха покани да се съберат над Whatsapp и Facebook.

Организацията на обединените нации заяви, че "съжалява" за насилието.

"Иракчаните са на трудно място, изправени пред много предизвикателства. Тяхното право на мирен протест трябва да бъде защитено безусловно", заявиха от офиса на ООН в Ирак (UNAMI).

Стотици хора също организираха митинги в южните градове Кут и Хила в неделя.

В южния град на Наширия те прекъснаха за кратко и скандираха: "Не можем да издържим, искаме променливотока!"

Протестите заради прекъсване на електрозахранването, лошият достъп до вода и други неуспешни обществени услуги са нормални в целия Ирак, чиято инфраструктура е осеяна от десетилетия война и липса на инвестиции.

Нито един министър на електроенергията в иракската система след 2003 г. не е завършил пълния си четиригодишен мандат или е подал оставка, беше уволнен или е загубил длъжността, тъй като целият кабинет падна.

Миналата година митингите бяха съсредоточени върху инфраструктурата, превърната в по-широко движение, като разтърси цялата управляваща класа като корумпирана, неквалифицирана и се надява на съседен Иран.

Когато Кадеми дойде на власт през май, наблюдатели го разглеждат като рядка фигура, която може да постигне баланс между разделените политици, протестиращите и дори съюзниците му в Ирак, Вашингтон и Техеран.

Но той се бори да задържи страната в плавателна среда, докато коронавирусната пандемия се разпространи, държавните приходи бяха намалени от срив в цените на петрола и сигурността се влоши.

Ракетите продължават да удрят обекти в Ирак, където са базирани чужди войски и дипломати, а миналата седмица за кратко беше отвлечена германка - третото отвличане на чуждестранен гражданин тази година.