Един десебар разказва: Как НЕ станах канадски гражданин
Иво Божков, възпитаник на университета в Монреал, е бил принуден да плаща петорни такси заради отказа си да вземе поданство

Журналистът и активист на ДСБ Иво Божков разказа в контекста на скандала с канадския паспорт на служебния икономически министър Кирил Петков как не е пожелал да вземе гражданство от Отава. Заради това си упорство, Божков е бил принуден да плаща колосални такси за следването си в университета Монреал, от който показа и бакалавърската си диплома.
"Относно казуса с канадското гражданство на Кирил Петков и измислените дипломи от чужбина ще ви разкажа моята история.
Родителите ми, които работеха като лекари в Тунис от 91-ва ме пратиха през 99-та в Канада, за да получа възможно най-доброто образование. Завърших хуманитарни науки в колежа Жан Дьо Бребьоф през 2001 и политически науки в Монреалския университет през юни 2005-та", започва той.
През цялото време е плащал такси като за чужденец, които бяха значително по-високи от символичните такси за канадци. За да се намалят огромните такси, но и защото Канада е едно от най-добрите места за живеене на планетата, родителите му започнали процедура за получаване на канадско гражданство през 2003-та.
"Тогава бях започнал да уча политология и следях активно събитията в България. От Конституцията знаех, че за да се кандидатираш за президент или друга висша държавна длъжност има едно много просто правило - не трябва да имаш двойно гражданство! Още тогава бях решил да се върна в България след като завърша и имах ясното съзнание, че искам чрез политическа и обществена дейност да допринеса за това страната ми да се доближи поне малко до това което виждах пред себе си в Канада. За това, не подадох документи за канадско гражданство заедно с нашите и сестра ми", споделя журналистът.
И допълва:
"Това решение означаваше, че ще продължа да плащам по 5 000$ на семестър вместо 1000$. Тъй като родителите ми изнемогваха с тези такси, нямаше друг начин освен да уча 6 месеца и да работя 6 месеца. Тамошната образователна система го позволяваше. Само че като чужденец нямах право и да работя освен ако за въпросната работа няма нито един желаещ канадец.
За това работех без договор в цех за пълнене на пликчета с рекламни брошури и след това разнасянето им по вратите на кварталите. А един път седмично се редях пред църква или социална служба, за получаване на огромни пликове с храна със скоро-изтичащ срок на годност (Канада наистина е най-социалната държава!)".
След завършването си през 2005 г. като български гражданин е имал право до 6 месеца да си намери работа, която да му осигури работна виза и да получи значителен брой точки, в случай, че подаде документи за паспорт.
"Разказвам всичко това, за да споделя, че всяко решение в живота има цена, която рано или късно плащаме. Също така и, че няма човек, който да се е появил от небето целия в бяло. Кирил Петков безспорно е един от нужните мотори за промяна на България! PS: Забравих да доуточня - забраната за двойно гражданство е дескриминационен анахронизъм, който трябва да бъде премахнат от Конституцията!", завършва с призив младият политик в синхрон с искането на мнозина този член от основния закон да бъде заличен.