Ех, Канада! Законно ли е назначен Кирил Петков за министър?
"Ех, Канада, еех, Канада,/ще продам червената си Лада,/ще продам последната си риза,/за билет до Монреал и виза." Така припяваха Велко Кънев, Георги Мамалев, Павел Поппандов, Чочо Попйорданов и Антон Радичев от легендарното тв шоу "Клуб НЛО". Хиляди българи в зората на демокрацията мечтаеха да заминат за далечната северноамериканска държава и да станат канадски граждани. Един от тях обаче - икономистът Кирил Петков - през април 2021 г. се отказа от канадското гражданство, за да стане министър в служебния кабинет, назначен от президента Румен Радев.
Дали обаче пловдивчанинът с диплома от Харвард е спазил всички процедури или все още се води поданик на Нейно Величество Елизабет II, която е и кралица на Канада? Защото ако Кирил Петков има двойно гражданство то той няма право да бъде министър в българското правителство.
Конституционният съд днес образува дело относно назначаването на Кирил Петков за служебен министър на икономиката по искане на 55 депутати от ГЕРБ-СДС.
ГЕРБ настояват Конституционният съд да установи има ли нарушение на Конституцията при назначаването на служебното правителство. Те искат съдът да се произнесе дали служебният министър на икономиката Кирил Петков е нарушил Конституцията, ако е бил с двойно гражданство към момента на неговото назначаване.
ГЕРБ мотивират искането си до КС с това, че когато някой иска да посвети усилията си за изграждането или реформирането на страната си, той трябва да е само неин лоялен гражданин. Убедени са, че ако служебният министър е бил с двойно гражданство, като е поел поста, е нарушил основния закон на страната. Смятат, че депозирана молба за отказ е недостатъчен акт.
"Аз призовавам всеки да отиде и да попълни една молба за канадско гражданство, да си я завери при нотариус, да видим дали ще му дадат такова, дали ще стане канадски гражданин, това не се прави така. Гражданство се елиминира в момента, в който има акт на съответното правителство", каза Даниел Митов, зам.-председател на ГЕРБ.
Кирил Петков пък смята, че българският суверенитет не може да зависи от актовете на друга държава и увери, че е подал заявление за отказ от гражданство преди да стане министър. Той не отрече, че няма акт на канадските власти, но очаква съвсем скоро да има отказ официално.
"Очаквам всеки момент, все пак, когато съм го подал, е било април, така че вече доста месеци минават и се надявам да дойде максимално бързо. Но истината е, че аз като български гражданин съм направил всичко възможно да го направя в срок, даже нотариалната заверка беше само, за да докажа точната дата и да съм сигурен, че няма да има проблеми", каза Петков.
От ГЕРБ припомнят, че вече е имало подобни казуси, поставени пред Конституционния съд - за Жорж Ганчев, например. Смятат, че ако Петков е нарушил Конституцията, то това може да доведе до нищожност на решенията му.
"Ние искаме незабавното отстраняване на министър Петков, той незабавно трябва да бъде отстранен от поста си, именно защото е ясно, че неговите актове, както досега, така и оттук нататък, могат да бъдат обявени за нищожни", заявиха от ГЕРБ.
Петков защити тезата, че не е нормално българската държава да зависи от решението на друга държава. "Ако говорим за суверенитет на българската държава, то трябва да кажем - български суверенитет и кой ще бъде народен представител трябва да зависи само от българската държава и от българските граждани. Не може да подчиняваме кой е българин и кой не е, и кой може да се кандидатира за народен представител, и кой не на база на трети страни и на техните административни актове. не може да подчиним българската Конституция на административните актове на трети страни", каза Петков.
„По моя казус с Канада искам да стане ясно, че това е атака. Доказва, че съм си свършил добре работата. Аз съм направил всичко, което е било в правомощията и възможностите ми като български гражданин. Когато ме поканиха за министър, първо направих отказ с волеизявление, което е нотариално заверено. Изпратих веднага документацията към Канада, заедно с платената такса. Това е всичко, което аз, като български гражданин, мога да направя”, обясни той.
Канадското гражданство на Кирил Петков стана и повод за скандал на свикания днес Консултативен съвет по националната сигурност при президента. „Представителите на ПГ гласувахме да не бъде допуснат. В момента е неясно с какво гражданство е. На този КСНС нивото на класификация е високо. Не може гражданин на чужда държава да присъства на такъв тип разговори”, разказа след срещата председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.
По думите ѝ Петков е бил запитан директно за гражданството му, той не е отговорил и тогава лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ е напуснал заседанието.
„С изключение на г-н Христо Иванов, всички останали гласувахме да не бъде допускан”, обясни тя. Шефовете на служби обаче са гласували за това той да остане.