ЕК бави плащането на бизнеса за скъпия ток

Разглеждането на искането от Европейската комисия може да отнеме 6 месеца

Топ
21:01 - 10 Август 2024
891
ЕК бави плащането на бизнеса за скъпия ток

Бизнесът ще трябва да почака за компенсации заради скъпия ток, въпреки че депутатите и Министерският съвет одобриха помощта заради близо 60% по-скъпата електроенергия през юли.

Причината - процедурата трябва да бъде одобрена и от Европейската комисия.

Токът е основен разход в производството на Невена. Надявала се е, че след като правителството гласува помощ с таван от 180 лв. на мегаватчас, над който държавата ще покрива разходите за енергия на фирмите, сметката ѝ ще се облекчи. След това получава писмо от доставчика си на ток.

„Компенсациите, трябва да бъдат одобрени от ЕК и дотогава сметките ще бъдат отчитани в пълен размер, без да се приспада. Лошо, не знам как ще ни се отрази“, коментира пред Би Ти Ви Невена Айвазова, собственик на пекарна.

Хотелиери в Слънчев бряг са притеснени от отлагането във времето на мярката за компенсации за електроенергия.

Твърдят, че в разгара на лятото сметките им за ток са скочили в пъти и ще бъдат непосилни за плащане.

„Буквално след малко отивам да подпиша кредит, за да си платя тока. Всички хотелиери ще бъдат потърпевши. Аз специално имам и фотоволтаик, но той не ми стига. Въпреки всичко плащам огромни сметки. Ако съм плащал 10 000 лева, трябва да плащам 30-40 000 лв. Направете си сметка“, посочи Веселин Налбантов зам.-председател на БХРА.

Ако дадена мярка представлява държавна помощ според европейското конкурентно право, съответната страна членка, която иска да я въведе, трябва да нотифицира Европейската комисията.

Според експерти, практиката държавата да покрива високите сметки на бизнеса, не е добро решение, тъй като оказва негативно влияние върху инфлацията.

„Аз съм сигурен, че в парламента са си дали сметка, още когато са приели този закон, че той няма да бъде одобрен от ЕК, но принципа е бил - нека вземем популистко решение, с което да си спечелим и подкрепата на бизнеса, а и на хората“, коментира Мартин Владимиров, енергиен експерт в ЦИД.

Разглеждането на мярката от ЕК може да отнеме до 6 месеца.