ЕК: Украйна изпълнява само 4 от 7 критерия за членство в ЕС

ЕС
13:49 - 07 Ноември 2023
2566
ЕК: Украйна изпълнява само 4 от 7 критерия за членство в ЕС

Европейската комисия счита, че четири от седемте критерия, които съпътстваха получаването на статут за Украйна на кандидат за членство в Европейския съюз, са напълно изпълнени. Останалите три са придружени от препоръки от страна на ЕК относно по-нататъшното им изпълнение.

Това става ясно от вътрешен доклад на Еврокомисията за Украйна, получен от радио "Свобода". На 8 ноември Киев очаква официалния документ на Брюксел, от който ще стане ясно дали изпълнителният орган на ЕС препоръчва начало на същински преговори с Украйна за членство в блока. Политико писа в началото на месеца, че оценката ще е положителна, а Комисията ще предприеме същите действия и спрямо Молдова.

Европейската комисия счита, че Украйна е изпълнила изцяло следните критерии:

- Прилагане на законодателството относно процедурата за подбор на съдии в Конституционния съд в съответствие с препоръките на Венецианската комисия;

- Завършване на проверката за почтеност на кандидатите за членове на Висшия съвет на правосъдието и създаване на Висша квалификационна комисия на съдиите на Украйна;

- Съответствие на законодателството в областта на борбата с изпирането на пари със стандартите на Работната група за финансово действие (FATF) и одобряване на стратегически план за реформиране на целия сектор на правоприлагането;

- Реформа на медийната индустрия - привеждане на украинското законодателство в съответствие с Директивата на ЕС за аудиовизуалните медийни услуги.

ЕК все още иска по-нататъшно засилване на борбата с корупцията, защото този критерий не се счита за завършен. Европейската комисия очакваше назначаването на нов ръководител на Специализираната прокуратура за борба с корупцията и на директор на Националното бюро за борба с корупцията на Украйна.

В документа на ЕК се посочва, че "Украйна все пак трябва да приеме закон за увеличаване на числеността на персонала на Националното бюро за борба с корупцията и да премахне нормите от закона за предотвратяване на корупцията, ограничаващи правомощията на ресорната агенция относно придобитото имущество.

"Украйна все пак трябва да одобри закона за лобирането в съответствие с европейските стандарти", заяви Европейската комисия по отношение на ограничаването на прекомерното влияние на олигарсите, което Брюксел също очакваше от Киев.

Европейската комисия отбеляза още, че не всички реформи в законодателството за националните малцинства, в съответствие с препоръките на Венецианската комисия, са били осъществени. От ЕК подчертаха необходимостта от изменение на законите за държавния език, медиите и образованието.

Въпросът с малцинствата беше повдигнат пред ЕС от Унгария, която има претенции, свързани с етническите унгарци в Закарпатието. Будапеща от доста време блокира пакети на ЕС за санкции срещу Русия, както и финансова помощ за Киев.