Експерт: Цацаратурата не беше по-добра от гешевтурата , не е по -добре и сега
Според специалистката по конституционно право Наталия Киселова длъжността главен прокурор не трябва да бъде премахната
"Членовете на ВСС, колкото и с не голяма популярност да се ползват сред юристите и да са с изтекъл мандат, са длъжни все пак да спазят закона, а той изисква, след като е овакантена длъжността главен прокурор, да открият процедура по избор на такъв".
Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, конституционалист и университетски преподавател.
Тя уточни, че независимостта на съдебната власт не бива да бъде извеждана в абсолют:
"Дейността на съдебната власт трябва да бъде в рамките на разбирането за правосъдие".
"Възраждане" няма да подкрепи предложената от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС декларация към ВСС
Според нея декларацията на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, ако бъде приета, може да е и формален повод, но "много по-голямо основание в дебата, когато се обсъжда това, ще бъде това, че има допуснато вече искане пред КС и предстои произнасяне:
"Доста изходи можем да видим. Единият, този който е предвидил законът, е към Димитров ден да има избран нов главен прокурор, ако се запази съставът на сегашния ВСС. Може да бъде спряна процедурата и да се изчака произнасянето на КС, а междувременно да бъде променена Конституцията. Възможно е и нещо друго да измислят във ВСС. Според мен все пак си дават сметка в какво време живеем и ще забавят темпото, няма да изберат и Борислав Сарафов ще продължи да изпълнява длъжността главен прокурор".
По думите на Наталия Киселова, ако има промени в Конституцията, а след това и в Закона за съдебната власт и избор на нови членове на ВСС, може да се стигне и до началото на 2024 г. с временно изпълняващ длъжността главен прокурор.
"Нито цацаратурата беше по-добра от гешевтурата, нито сега положението се е кой знае колко подобрило. Причината не е само в личността, въпреки че тя засилва ефекта от нормите, а редът, по който се избира. За разлика от председателите на върховните съдилища главният прокурор не е пръв сред равни, а неговият глас може да доминира - както в прокурорската колегия, така и в организационната дейност на прокуратурата. Проблемът е как да се запази единната прокуратура, който осъществява единната държавна политика, и трябва да се гарантира еднакво спазване на закона във всички краища на страната. И в същото време да няма възможност с тази власт да се злоупотребява", коментира доц. Киселова.
Мнението на конституционалистът е, че не трябва да бъде премахната длъжността главен прокурор, тази длъжност би трябвало да гарантира еднаквото и точно прилагане на законите от прокурорите:
"Премахването ѝ може да стане с Велико народно събрание, защото ще промени съществено структурата на съдебната власт".