Експерт пред Lupa.bg: Само служителите с поръчките си тръгват от Бюрото за защита
Главният прокурор Иван Гешев превърна Бюрото за защита на свидетелите в негова ”преторианска гвардия” за охрана и поръчки. Именно за това то трябва да бъде извадено от съдебната власт и да премине към изпълнителната. Това заяви пред Lupa.bg експертът по сигурността Иво Атанасов по повод предстоящото гласуване на преместването на Бюрото в Министерство на правосъдието.
Бюрото се използва за денонощна охрана на обвинител №1. В него работят 150 души, част от които пазят Иван Гешев на трисменен денонощен режим.
След като стана ясно, че Бюрото ще премине към Министерство на правосъдието, 1/3 от неговите служители изразиха готовност да го напускат.
„Това са доверени хора на Гешев, които са назначени да изпълняват единствено неговите нареждания. Затова е по-добре да си ходят. Те няма да останат без работа, тъй като освен в Бюрото, се трудят и в частния сектор. Голяма част от тях са охранители на бизнесмени“, обясни Иво Атанасов.
За първи път Бюрото за защита става подопечно на главния прокурор Николай Филчев.
„Към края на мандата си той реализира мечтата си да има независимо въоръжено формирование, което да е изцяло на негово подчинение. Такова започна да се формира под шапката на подчинената му Военна прокуратура. В рамките на Софийската военна окръжна прокуратура под неопределена форма се назначаваха служители със специални умения, придобити от работата им в НСО, СОБТ и специални сили към МО. Тази идея на Филчев започна да се реализира официално от неговия наследник Борис Велчев през 2007 година.
На семинар на прокуратурата в почивната им станция на Цигов Чарк за първи път зам.-главният прокурор Валери Първанов съобщи, че с решение на главния прокурор Борис Велчев към Софийска военна окръжна прокуратура с административен ръководител полковник Спас Илиев е създадено звено за охрана на прокурори, следователи и техните семейства, работещи по дела срещу организираната престъпност и по други обществено значими дела“, разказа експертът.
„Кадровото и логистичното обезпечение, както и обучението бе възложено на военния следовател полковник Георги Атанасов. Назначените служители имаха статут и правомощия на кадрови военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили, в частност на Военната полиция. Първоначално звеното охраняваше част от прокурорите, работещи по 15 дела, свързани с престъпни групировки и с по 14 дела срещу депутати, магистрати и лица от изпълнителната власт. След създаването на Бюро за защита на застрашени лица като самостоятелна организационна единица към Главна Дирекция „ОХРАНА” към МП , военизираното звено към СВОП бе закрито. Така то стана от военно паравоенно формирование“, припомни Атанасов.
По примера на Филчев и на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров му харесва идеята да има на лично подчинение самостоятелно въоръжено звено. По негово искане през 2014 г. Бюрото за защита от Министерство на правосъдието премина на подчинение на главния прокурор, като функциите му се разширяват. Така на практика прокуратурата, която е страна в съдебния процес, получава неправомерно пълен контрол над най-важните защитени свидетели по ключови дела. Неслучайно 6 защитени лица се отказаха да бъдат охранявани.
Междувременно между прокуратурата и ДАНС се подписва поверително споразумение, според което контраразузнавачите предоставят на прокуратурата „данни за средата на сигурност и очакванията за възможни рискове във връзка с конкретни лица и места за посещение от прокурори, следователи и свързани с тях лица /семейство/.”
Така на практика Бюрото получава и контраразузнавателни функции. За разлика от това Главна дирекция „Охрана“ /ГДО/ към МП, която осъществява охраната на съдиите, няма такова споразумение и не получава такава важна информация от ДАНС за тяхната охрана.