Експерт: Работещите майки трябва да са с намалено работно време
Намалената работна седмица би се отразила благоприятно не само на хората с малки деца, но и на всички служители, смята Галя Манчева
Работещите майки трябва да са с намалено работно време. Това предложи д-р Галя Манчева в разговор с проф. Надя Миронова в подкаста на обществената инициатива „Мисия 100“. Те обсъдиха още ролята на технологиите и по какъв начин изкуственият интелект може да допринесе за намаляването на работната седмица за всички служители.
Д-р Галя Манчева е икономист, доктор по политология и експерт в областта на финансовите и високите технологии. Тя сподели, че е напълно реалистично, а не утопия, да бъде намалена работната седмица с цел хората да разполагат с повече свободно време за семейството и за пълноценна почивка.
Според д-р Манчева, ролята на майката е предимно в отглеждането и възпитанието на децата, отколкото в прираста на световната икономика. С проф. Миронова са на едно мнение, че при работещите майки водещ трябва да бъде социалният аргумент, а не икономическият ръст на държавата и именно затова, намаляването на работното време трябва да започне от майките и те да бъдат защитени законодателно. Тъй като се наблюдава нетолерантност от страна на много работодатели, жените в България се изправят пред редица предизвикателства. Именно затова д-р Манчева е разработила конкретна методология, с която работещи майки да намират баланс между работата и личностното си развитие, пълноценното отглеждане на децата си и управлението на личните си финанси.
Проф. Миронова допълни, че България изостава с финансирането, усвояването и внедряването на нови технологии. Тя изяви опасение, че това може да доведе до отлагане и забавяне на по-ефективна организация на труда, която да позволи на хората да се възползват от съкратена работна седмица и повече свободно време. Според проф. Миронова подходящо законодателство би ускорило този процес.
Д-р Манчева сподели, че мечтае за по-съкратена работна седмица от момента, в който е станала служител през 2006-та година. Тя е убедена, че хората са много по-продуктивни и високо мотивирани, когато знаят, че ще имат пълноценна почивка. Намалената работна седмица би се отразила благоприятно не само на хората с малки деца, но и на всички служители. Формулата, според д-р Манчева, е висока продуктивност срещу пълноценна почивка. Проф. Миронова допълни, че високата продуктивност се дължи не само на мотивацията на служителите, но и на качеството на лидерите и организацията на работните процеси. Според нея, това е една от причините работодателите да са все още доста скептични към съкращаването на работното време.