Експерти предупредиха за проблеми с еврото по селата

Икономика
16:59 - 14 Юли 2025
1197
Експерти предупредиха за проблеми с еврото по селата

Проблеми с въвеждането на еврото ще има в селските райони - при превалутирането, чисто в техническо изпълнение в магазините. По-трудно ще е с възрастните хора там. Това мнение изрази доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания при БАН.

Очакванията му са да има проблем през първите седмици, до месец след въвеждането на еврото в България. 

"Скептичен съм, всъщност това е един закон недоносче - има понятие български хранителни продукти, а никъде няма описано понятието какво означава. Ако аз внеса масло и го направя в пакетчета, то става българско. Също така никъде не е описано понятието спекула - никъде го няма, само в закон от 1993 г., когато е премахнат", заяви доц. Огнянов.

Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" изтъкна в ефира на Bulgaria ON AIR, че изискването 50% от продукцията да е българска ще създаде само негативи. 

"На 1 март тази година имаше ягоди, на високи цени, но ги имаше. С изискването за 50% българска стока, догодина ягоди по това време няма да има. Всякакъв опит за регулация на пазара ни връща 35 години назад", даде пример Николов.

Той е категоричен, че не трябва да има фиксирана надценка от 20%, тъй като организацията и логистиката за всеки продукт е различна. 

"Има неравнопоставеност, потребите сме слабата страна, ние трябва да бъдем овластени, подсилени, за да сме равни на търговеца и чрез избора си да решаваме. Търсенето е ограничено от информационната асиметрия. Аз не мога да обикалям магазините и да търся кое къде колко струва", заяви Богомил Николов.

Събеседниците са категорични, че има много европейски практики, от можем да вземем най-доброто, за да бъде защитен клиентът.

И двамата изразиха позиция, че замирането на българското земеделие и животновъдство оказва негативно влияние върху цените в магазините.

"Една верига търси на едро, като се окаже, че няма - се появяват прекупвачите по веригата. От едната страна са дребните производители, от другата са магазините, по средата има купувачи. Ако 50 фермери се кооперират и отидат пред веригата и сключат договори - това е вариант. По веригата изсмукват стойност, но нямаме достатъчно производство. Най-лесно и бързо може да се информират потребителите, така че те да натискат пазара", каза Николов.

Доц. Огнянов призова министърът на земеделието и храните да се разходи до Женския пазар или до друг пазар и да провери каква част от предлаганите стоки са собствено или родно производство. 

"Еврото няма никакво отношение към поскъпването. Защото оставихме 3 г. да се лее антипропаганда. Никой не излезе да опровергае тези мошеници. От 8 август до 31 декември не се променя нищо, пазаруваме и мислим в левове, втората цена служи единствено, за да свикнем - няма нужда да пазаруваме с калкулатор. Трудният период започва на 1 януари, до 31 януари ще има двойно обращение. Като дадете 20 лв. за една баничка и ви върнат 7 евро и 80 цента", даде пример Богомил Николов.