Електронните билети ще ни струват 102 млн. лв.

Икономика
20:16 - 05 Януари 2021
2626
Електронните билети ще ни струват 102 млн. лв.

Договорът за още неработещата интегрирана автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение в градския транспорт на Столична община на стойност 100 млн. лв. с ДДС набъбна с още 2,3 млн. лева, става ясно от обявление на Центъра за градска мобилност (ЦГМ).

Обещанието за нея бе да заработи в края на миналата година, но вместо това от ЦГМ излязоха с изявление на 30-ти декември, че контрольорите в обществения транспорт започват да следят за редовността на пътниците от 4 януари 2021 година.

В понеделник бе публикуван анекс към основния договор на изпълнителя „Консорциум Си Ен Ес – София Тикетинг Систем – София“, с който сумата по договора се увеличава с около 2 милиона лева.

Участници в обединението са българските фирми „Компютърнет Съвисиз“ ООД и „Тикси“ АД, както и турската „Асис Електроник Ве Билишим Системлери Аноним Ширкети“.

В подписаното за целта допълнително споразумение е посочено, че сумата, изплатена досега на изпълнителя, възлиза на 17 575 956 лв. с ДДС.

Уточнено е, че досега изпълнителят е имал задължение да оборудва линия 1 и линия 2 на Софийското метро, поради което е необходимо изменение на договора, така че новата линия 3 на метрото в София да бъде включена в Интегрираната автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение в градския транспорт.

Посочено е също така, че към датата на подготовката на документацията и при обявяването на обществената поръчка линия 3 на метрото е била в начален етап на проектиране и изграждане.

През август миналата година е въведен в експлоатация етап І от линия 2 на метрото. „Към датата на настоящото Допълнително споразумение линия 3, етап ІІ от метрото на гр. София все още не е приета в експлоатация и не е издадено разрешение за ползване съгласно действащото законодателство“, пише още в документа.

В хода на фаза „внедряване“ в ЦГМ са постъпили писма за изпълнение на дейности по обезпечаване на допълнителна комуникационна свързаност на подсистемата за видеонаблюдение за 2 работни места от „Столичен електротранспорт“ ЕАД и за 2 работни места от „Столичен автотранспорт“ ЕАД. С оглед на предвиденото оразмеряване от 10 GB на превозно средство, на 11-ти декември е изчислена необходимост от провизиране на допълнителен мобилен трафик за новите работни места.

Такъв трафик е в размер на 3 GB на превозно средство за обезпечаване на новите четири работни места, или общ пул от 4 терабайта, разпределен между всички превозни средства.

Устройствата (валидатори за бариери па „Метрополитен“ ЕАД - 422 броя; портативно устройство за продажба на превозни документи и медия хардуер и софтуер (за касите на „Метрополитен " ЕАД) 70 броя), предвидени за монтиране на линия 1 и линия 2 на метрото в гр. София, са определени на база писмо от „Метрополитен'4 ЕАД до „Център за градска мобилност“ ЕАД за реално функциониращи и внедрени.

В цитираното писмо не са посочени и включени устройствата по линия 3 на метрото в гр. София, тъй като към момента на подготовката, обявяването и стартирането на обществената поръчка проектите по част „Система за контрол на достъпа и таксуване на пътници“ за етап І и етап II от линия 3  на метрото в София не са били изпълнени и приети, а за етап II строителството все още продължава.

С промените в договора неговият срок се удължава от 24 на 28 месеца. Сумата нараства на 102,2 млн. лева с ДДС. От тях почти 2,2 млн. лв. са за въвеждане на интегрираната автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение по отношение на линия 3 на Софийското метро, а 133 632 лв. с ДДС – за предоставяне на достъп до функционалност на подсистема за видеонаблюдение за "Столичен електротранспорт" и за "Столичен автотранспорт".