Енергиен експерт пред Lupa.bg: Парното ще поскъпне с 15% през януари?
ВАС не за първи път разглежда цената на парното и излиза с решение, че тя е незаконна, но нищо не се променя. Решенията на съда падат. Цената на парното е наистина висока, но такава е стойността на газа и ще става още по-висока. Очаквам през януари газта да поскъпне още повече. Това заяви пред Lupa.bg председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски по повод заключението на ВАС, че цените на парното от април 2017 г. са незаконни.
„Нашият газ вече не се определя въз основа на дългосрочни договори, които да създават предвидимост за цяла година на цената на топлинната енергия. Промени могат да стават ежемесечно. Очакванията са ми в началото на януари „Булгаргаз“ да заяви цени въз основа на променените цени на борсите и респективно цената на природния газ, който купуваме от Русия. Тези заявки ще се разглеждат от регулатора. Трябва да се има предвид и втората схема за регулиране на цената на парното, която включва промяна на цената на топлинната енергия и респективно електрическата енергия от топлоцентралите по схемите на високоефективно комбинирано производство. Като се вземе всичко това предвид, очаквам минимум 15 % да се увеличи цената на парното в края на януари“ , каза Хиновски.
Той коментира и решението на ВАС за незаконното покачване на цената на парното с 25% през 2017 г. „Никъде по света висш административен съд не оборва решения на регулатора, само в Кампучия и у нас може да се случи това. Цената на парното не зависи от нас, а от спотовите пазари“, обясни експертът.
На 27 април 2017 г. ВАП протестира пред Административен съд София - град решение от 7 април 2017 г. на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). С него се изменят пределните цени на топлинната енергия и на преференциалните цени на електрическата енергия на „Топлофикация София” ЕАД, „ЕВН България Топлофикация” ЕАД за гр. Пловдив, „Топлофикация Плевен” ЕАД, „Топлофикация Бургас” ЕАД, „Веолия Енерджи Варна” ЕАД, „Топлофикация Враца” ЕАД, „Топлофикация ВТ” АД, гр. Велико Търново, „Топлофикация-Разград“ ЕАД, „ЮЛИКО ЕВРОТРЕЙД” ЕООД, гр. Пловдив, „Овергаз мрежи“ АД - ЛОЦ Овча купел, „КОГРИЙН” ООД, гр. Първомай, „Оранжерии Гимел” АД, ТЕЦ „Оранжерия 500 дка“, „Оранжерии Гимел” АД, ТЕЦ „Оранжерия 200 дка“, „Оранжерии Гимел ІІ” ЕООД, ТЕЦ „Оранжерия Левски“, „ИНЕРТСТРОЙ-КАЛЕТО” АД, „З-Пауър“ ООД, ЧЗП „Румяна Величкова”, „Алт Ко” АД, „Биовет” АД, „Декотекс” АД, „Зебра” АД, „Унибел” АД, „Димитър Маджаров - 2” ЕООД, „Овердрайв“ АД, „МБАЛ – Търговище” АД, УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ АД, гр. Стара Загора, „ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС“ АД, „Топлофикация Петрич” ЕАД, „Коген Загоре“ ЕООД.
Аргументите на ВАП за оспорването са: първо, че КЕВР няма компетентност да издаде протестираното решение, тъй като конкретно при поставяне на началото на административното производство за изменение на пределните цени на топлинната енергия и на преференциалните цени на електрическата енергия, редакцията на тогава действащата Наредба № 1 от 18 март 2013 г. за регулиране на цените на електрическата енергия не съдържа норма, даваща възможност на комисията да стартира действия с предмет образуване на такива цени.
Освен това е установено, че към датата на започване на административното производство по собствена инициатива на КЕВР все още не са били утвърдени нови цени на природния газ, а именно това е посочено като довод от комисията за повишение на въпросните цени.
Въпреки това е проведено административно производство и са определени нови по-високи цени, като стореното е без основание.
С Решение от 8 ноември 2018 г. Административен съд - София първоначалният протест на ВАП е отхвърлен.
След подаден касационен протест на решението на 8 декември 2020 г. ВАС уважава доводите на ВАП и отменя решението на КЕВР от 7 април 2017 г.