Енергията от ВЕИ в Португалия е покрила 61% от потреблението
Инсталациите за слънчева и вятърна енергия в Германия достигнаха рекорд през 2023 г.
Производството на енергия от възобновяеми източници в Португалия достигна нов исторически връх през 2023 г., осигурявайки 61% от потребяваната в страната електроенергия, съобщи националният оператор на енергийни мрежи (REN), предаде АФП.
С общо 31,2 тераватчаса (TWh) възобновяема енергия, вятърната енергия е произвела 25% от електроенергията, консумирана в Португалия през миналата година, изпреварвайки водната енергия (23%), фотоволтаиците (7%) и биомасата (6%), се каза в съобщение за пресата на REN.
Производството на електроенергия от водноелектрически централи е отбелязало най-голямо увеличение (+70%) след сушавата 2022 г.,
следвано от производството на електроенергия от фотоволтаични централи (+43%), което се е възползвало от постепенното увеличаване на инсталираните мощности.
Въпреки че общото потребление на електроенергия достигна най-високото си ниво от 2018 г. насам, производството на невъзобновяема енергия представлява само 19% от това потребление, тъй като през 2023 г. Португалия внесе 20% от нуждите си от електроенергия.
От друга страна потреблението на природен газ, внасян по море главно от Нигерия (42%) и САЩ (40%), спадна с 21% на годишна база до най-ниското си равнище от 2014 г. насам.
Инсталациите за слънчева и вятърна енергия в Германия достигнаха рекорд през 2023 г.,
но само фотоволтаичната енергия достигна целите на правителството, съобщиха индустриални асоциации, очаквайки продължаващ растеж през тази година с допълнително намалена бюрокрация, предаде Ройтерс.
Германия има за цел да покрие 80% от нуждите си от електроенергия от възобновяеми източници до 2030 г. спрямо 52% през 2023 г.
Повече от един милион нови слънчеви енергийни системи, генериращи 14 гигавата (GW) енергия, бяха инсталирани в Германия миналата година, което представлява ръст от 85% на годишна база благодарение на бума в търсенето на слънчева енергия за жилищата. По този начин Берлин е на път да постигне заложените си цели за 2030 г., заяви асоциацията за слънчева енергия BSW.