ЕП иска България и Румъния в Шенген още от 2023 година

Днешната резолюция е заключението на пленарния дебат от 5 октомври 2022 г.

ЕС
14:27 - 18 Октомври 2022
3065
ЕП иска България и Румъния в Шенген още от 2023 година

Европейският парламент призовава държавите-членки на ЕС да позволят на Румъния и България да се присъединят към Шенгенското пространство в началото на 2023 година. Резолюцията обаче няма юридически обвързващ характер т.е. изцяло зависи от Европейския съвет, а там трябва пълно единодушие. Обсъждане на въпроса се очаква до края на годината, според уверенията на чешкото председателство на ЕС.

В резолюцията евродепутатите настоятелно призовават Съвета да предприеме всички необходими стъпки за приемане на решение относно присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство за свободно движение до края на 2022 г. Това следва да гарантира премахването на проверките на лица по всички вътрешни граници за двете държави в началото на 2023 г. Резолюцията беше приета с 547 гласа "за", 49 гласа "против" и 43 гласа "въздържал се".

Като отбелязват, че Шенгенското пространство е "едно от най-големите постижения на Европейския съюз", членовете на ЕП изразяват "изумление" във връзка с факта, че Съветът не е успял да вземе решение за приемането на България и Румъния, въпреки че двете страни изпълняват необходимите условия от 2011 г. насам. Затова и евродепутатите виждат дискриминация, която влияе сериозна на сезонните работници, които се движат в рамките на ЕС. Освен това, при липсата на България и Румъния в Шенген се възпрепятстват вносът, износът и свободното движение на стоки от товарните пристанища.

Понастоящем всички държави членки на ЕС, с изключение на България, Хърватия, Кипър, Ирландия и Румъния, са част от Шенгенското пространство, което включва и държави извън ЕС - Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.

Евродепутатите многократно са призовавали България и Румъния да бъдат изцяло приети в Шенген, като например в резолюцията по темата от 2018 г., резолюцията от 2020 г. относно състоянието на Шенген в контекста на пандемията и доклада от 2021 г. относно функционирането на пространството за свободно движение. Днешната резолюция е заключението на пленарния дебат от 5 октомври 2022 г.