ЕП призова за повишаване сигурността срещу киберзаплахи
Евродепутатите изразяват опасенията си от въздействието на подобни атаки върху изборите

В приета днес резолюция Европейският парламент призовава за повишаване на сигурността на ЕС срещу киберзаплахи, съобщиха от пресслужбата на европейската институция.
Той се обявява и за по-строги стандарти за киберсигурност на свързани устройства, приложения и операционни системи в контекста на неотдавнашните кибератаки срещу критична инфраструктура в ЕС.
Евродепутатите призовават свързаните с интернет продукти и свързаните с тях услуги, включително веригите на доставки, да бъдат сигурни още при проектирането, да бъдат устойчиви на киберинциденти и бързо коригирани при откриване на уязвимости.
Членовете на ЕП приветстват плановете на Европейската комисия да предложи хоризонтално законодателство относно изискванията за киберсигурност за свързани продукти и услугите за тях, но също така настояват Комисията да положи усилия за хармонизиране на националните закони, за да се избегне фрагментиране на единния пазар.
Текстът също така призовава за въвеждането на законодателство до 2023 г., налагащо изисквания за киберсигурност за приложения, софтуер, вграден софтуер (който контролира различни устройства и машини, които не са компютри) и операционни системи (софтуер, който изпълнява основните функции на компютъра).
Членовете на ЕП предупреждават, че хибридните заплахи, т.е. методите или дейностите, използвани от враждебни държавни или недържавни участници за нападения срещу демократичните държави и институции, се увеличават и стават все по- усъвършенствани. Това включва използването на кампании за дезинформация и кибератаки срещу инфраструктурата, икономическите процеси и демократичните институции.
Евродепутатите изразяват опасенията си от въздействието на подобни атаки върху изборите, законодателните процедури, правоприлагането и правосъдието.
Кризата с COVID-19 разкри отново уязвимостта на киберсигурността на някои критични сектори, по-специално здравеопазването, като същевременно дистанционната работа и нуждата от социална дистанция увеличиха зависимостта ни от цифровите технологии и свързаността.
Членовете на ЕП посочват неотдавнашната поредица от кибератаки срещу здравни системи, например в Ирландия, Финландия и Франция, които нанасят значителни щети на здравните системи и грижите за пациентите.
Резолюцията, приета с 670 гласа "за", 4 гласа "против" и 12 гласа "въздържал се", е в отговор на стратегията на ЕС за киберсигурност за цифровото десетилетие.