ЕП: Самопровъзгласилите се власти на Грузия нямат легитимност

ЕС
14:50 - 13 Февруари 2025
909
ЕП: Самопровъзгласилите се власти на Грузия нямат легитимност

ЕП призовава международната общност да се присъедини към бойкота на самопровъзгласилите се власти на Грузия, които подкопават демокрацията в страната и потискат инакомислещите, съобщиха от пресцентъра на Представителството на ЕП в България.

В резолюция, приета в четвъртък, Парламентът отказва да признае самопровъзгласилите се власти на управляващата партия „Грузинска мечта“ след фалшифицираните парламентарни избори на 26 октомври 2024 г., включително новоназначения президент Михаил Кавелашвили, и призовава международната общност да се присъедини към бойкота на управляващия елит на Грузия. Членовете на ЕП продължават да признават Саломе Зурабишвили за законен президент на Грузия и призовават председателя на Европейския съвет Антонио Коща да я покани да представлява страната на предстоящите заседания на Европейския съвет и на Европейската политическа общност.

След спорните избори, които вкараха Грузия в политическа и конституционна криза, в страната продължават мирните масови антиправителствени протести, които са посрещнати с насилие и репресии от страна на полицията и правоприлагащите органи. В резултат на това членовете на ЕП настояват Съветът и държавите членки на ЕС да наложат персонални санкции на длъжностните лица и политическите лидери в Грузия, отговорни за отстъплението от демокрацията, изборните измами, нарушенията на правата на човека и преследването на политически опоненти и активисти. Това включва, наред с други, видния олигарх Бидзина Иванишвили, министър-председателя Иракли Кобахидзе, председателя на парламента Шалва Папуашвили, както и съдии, издаващи политически мотивирани присъди, и представители на медиите, разпространяващи дезинформация. 

В резолюцията също така се посочва, че единственото решение на настоящата криза в Грузия е провеждането на нови парламентарни избори, които според членовете на ЕП трябва да се проведат през следващите няколко месеца, в подобрена изборна среда, под надзора на независима и безпристрастна изборна администрация и под наблюдението на международни наблюдатели. Изразявайки дълбоко съжаление, че управляващата партия „Грузинска мечта“ се отказва от пътя към европейска интеграция и членство в НАТО, Парламентът отново заявява непоколебимата си подкрепа за легитимните европейски стремежи на грузинския народ.

Текстът беше приет с 400 гласа „за“, 63 гласа „против“ и 81 гласа „въздържал се“.  

Грузия получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г. Последните парламентарни избори в страната обаче не бяха счетени от Европейския парламент за нито свободни, нито честни, като евродепутатите призоваха за повторно провеждане на изборите през следващата година.