Епископ Исаак : Постът не е само въздържание от храна , а е за покаяние и молитви
„Не в златото и среброто, не в храната и питието, не в облеклото е истината и не чрез тях се спасяваме и наследяваме вечен живот, а чрез духовните дела, чрез вярата, чрез молитвата, чрез въздържанието, покаянието и милосърдието“, подчерта духовникът
„Постът е такова време, в което можем да се умием в сълзите на покаянието и чрез молитвата да потърсим Божията помощ, да ни подкрепи в нашия живот и в нашите нужди, както духовни, душевни така и телесни“, каза в обръщението си към миряните в храма „Св. вмчк Димитър Солунски“ Велбъждският епископ Исаак – втори викарий на Софийския митрополит и патриарх български Даниил.
Той поясни, че църквата е определила от 15 ноември до 25 декември да се въздържаме духовно и телесно, за да можем очистени да престъпим пред яслите Христови и вместо със земни дарове, да се поклоним пред Господа и да му поднесем нашите тела и души, да му поднесем нашата молитва, нашата любов и поклонение.
В неделната си проповед епископ Исаак припомни притчата, за богат човек чиято нива дала много плод, а негови житници вече били пълни. Той решил да ги събори и направи наново за да може да вмести всичко и така да каже на душата си „Почивай душо, яж, пий и се весели, защото имаш много храна и блага за много години“. Господ Бог го запитал, ако нощес дойдат и поискат душата ти, на кого ще оставиш всичко това. Бог му припомнил, че които богатеят материално не богатеят духовно. По думите на епископ Исаак Спасителят ни напомня, че има богатства, които не са от този свят.
„Не в златото и среброто, не в храната и питието, не в облеклото е истината и не чрез тях се спасяваме и наследяваме вечен живот, а чрез духовните дела, чрез вярата, чрез молитвата, чрез въздържанието, покаянието и милосърдието“, подчерта епископ Исаак и допълни, че богатството, желанието и мисълта за временни блага, не допринасят за наследяването на вечния живот. Той припомни, че според Иисус Христос нито на тялото е нужно облекло, нито на душата храна, защото сам Бог знае нашите нужди и каквото ни е необходимо той ни го дава дори в изобилие за да можем да споделяме с нашите ближни, с онези които нямат.
Велбъждският епископ Исаак припомни историята на Свети Григорий Неокесарийски, чиято памет Светата църква почита в днешния ден.