ЕС добави 4 юрисдикции в черния списък с данъчни убежища
Каймановите острови и Панама се използват за укриване и избягване на данъци
Финансовите министри на Европейския съюз добавиха днес Панама, Сейшелските и Каймановите острови и Палау към черния списък на блока с юрисдикциите, неоказващи съдействие за данъчни цели, като дадоха на Турция повече време въпреки продължаващ проблем, предаде Ройтерс.
Тези юрисдикции не са осъществили в договорения срок данъчните реформи, за които са поели ангажимент, поясниха в съобщение до медиите от Европейската комисия.
Списъкът, съставен през 2017 г. след разкрития за широко разпространени схеми за укриване и избягване на данъци, използвани от фирми и богаташи, сега включва 12 юрисдикции.
Останалите са: Фиджи, Оман, Самоа, Тринидад и Тобаго, Вануату и три територии на САЩ - Американска Самоа, Гуам и Американски Вирджински острови.
16 юрисдикции (Антигуа и Барбуда, Армения, Барбадос, Бахамските острови, Белиз, Бермудските острови, Британските Вирджински острови, Виетнам, Кабо Верде, Кюрасао, Маршаловите острови, Науру, Ниуе, островите Кук, Сейнт Китс и Невис и Черна гора) са успели да осъществят всички необходими реформи за спазване на принципите на ЕС за добро управление в областта на данъчното облагане преди договорения краен срок.
Включените в черния списък са изправени пред уронване на репутацията, по-засилени проверки на финансовите им транзакции и риск от загуба на евросредства.
При процеса на ЕС по изготвяне на списъци юрисдикциите се оценяват по три основни критерия - данъчна прозрачност, справедливо данъчно облагане и фактическа икономическа дейност. Тези, които не удовлетворяват нито един от тези критерии, се приканват да поемат ангажимент за отстраняване на слабостите в рамките на определен срок, се посочва в съобщение на Европейската комисия.
За Турция се посочва, че не е успяла да извърши автоматичен трансфер на данъчна информация с всички страни от ЕС, но е получила повече време, за да изпълни ангажиментите си, защото е приела законодателни промени, които да позволят споделянето на данни.
По думите на дипломати от ЕС решението е подразнило Кипър, държава - членка на ЕС, водеща от десетилетия спор с Анкара и с която Турция не обменя данъчна информация. Говорител на кипърското външно министерство отказа да коментира, посочи "Дневник".
Турция освен това не споделя данни с Германия, Франция, Нидерландия, Белгия и Австрия, страните от ЕС с най-големи турски общности, посочиха дипломати.
Въпреки тези проблеми, които стоят нерешени от години преди изтичането на крайния срок през декември, Анкара получи още една година, за да започне да споделя данни с всички 27 страни от ЕС.
По думите на двама служители решението е било взето по политически причини. Трябва да сме наясно със значението на Турция в много области, които са важни за нас, посочи дипломат.
ЕС зависи от Турция за овладяването на миграцията от Близкия изток и Азия, но отношенията се влошиха заради мерките на президента Реджеп Тайип Ердоган срещу критици след проваления опит за преврат през 2016 г., както и заради турските газови сондажи край Кипър, посочи Ройтерс.