ЕС налага по-строги правила за стоките, продавани онлайн
Една от целите е опасните продукти да бъдат изтегляни от пазара колкото може по-бързо
Европейският парламент и представители на страните членки на ЕС постигнаха съгласие за затягане на правилата за продуктите, продавани онлайн, за да бъдат защитени по-добре потребителите, предаде ДПА.
Търговците на дребно, както и компаниите, участващи във веригите за доставки, трябва да носят по-голяма отговорност за продуктите, които продавани по интернет, съгласно „предварително политическо споразумение“, постигнато късно снощи. Една от целите му е опасните продукти да бъдат изтеглени от пазара колкото може по-бързо в бъдеще. Това например засяга продукти, които се продават в ЕС от онлайн търговци на дребно, като „Амазон“ (Amazon), но са доставени от страни, които не са част от ЕС.
Съгласно новия регламент „даден продукт може да бъде продаден единствено, ако е наличен икономически оператор, (например производителят му, вносител, дистрибутор), базиран в ЕС, който носи отговорност, че продуктът не е опасен“, се казва в съобщение до медиите на ЕП.
При определени обстоятелства тези икономически оператори са отговорни и за щети, причинени от дефектни продукти, заяви евродепутатът Рене Репаси от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП.
Идеята е компаниите да бъдат насърчени да информират по-бързо и по-обстойно клиентите си, например за изтеглянето на даден продукт от пазара.
Новите правила предвиждат и удължен гаранционен срок, през който купувачите имат право да върнат даден опасен продукт и да им бъде възстановена сумата, която са платили за него или той да бъде поправен, или заменен.
Новият регламент ще спести на потребителите в ЕС около 1 милиард евро през първата година
от прилагането му и около 5,5 милиарда евро през през следващото десетилетие, по оценка на Европейския парламент.
Споразумението трябва да бъде официално прието от държавите, които са част от Евросъюза и от Европейския парламент. След това новите правила ще започнат да се прилагат след преходен период, който ще продължи 18 месеца.