ЕС обяви, че е започнал да облекчава санкциите срещу Косово

Европейският съюз е започнал постепенно да отменя санкциите, наложени на Косово през 2023 г., но процесът остава обвързан с трайна деескалация на напрежението в северната част на страната. Това заяви върховният дипломат на ЕС Кая Калас, цитирана от "Ройтерс" по време на посещение в Прищина в четвъртък.
Санкциите бяха въведени заради ролята на правителството на премиера Албин Курти в ескалацията на напрежението в доминирания от сърби север, където той се стреми да засили контрола на централната власт. Мерките включваха намаляване на финансирането с най-малко 150 милиона евро.
"Като знак за нашия ангажимент, мога да обявя, че ЕС започна поетапно да отменя мерките, въведени през юни 2023 г.", каза Калас. "Това решение отваря възможности за по-активно сътрудничество с Европа, но е обвързано с устойчива деескалация в северните райони."
Калас също така призова политическите партии в Косово да преодолеят блокадата във формирането на правителство след изборите през февруари. Държавата изпитва сериозни политически затруднения, след като Курти не успя да осигури избор на нов председател на парламента - стъпка, необходима за съставяне на коалиционно правителство. От средата на април депутатите се събират на всеки 48 часа, без успех.
По-рано в четвъртък Калас посети и Сърбия и подчерта ангажимента на ЕС към разширяването в региона. Тя посочи, че Косово трябва да се възползва от Плана за растеж за Западните Балкани на стойност 6 милиарда евро, но за целта са нужни стабилни и действащи институции, способни да прилагат реформи.
И Косово, и Сърбия имат амбиции за членство в ЕС, но напредъкът зависи от нормализирането на отношенията им. Макар двете страни да се споразумяха за диалог с посредничеството на ЕС още през 2013 г., реални резултати до момента са ограничени.