ЕС планира нови правила за безопасност на работното място, където и да се намира
Инцидентите и болестите, свързани с работата, струват на икономиката на ЕС над 3,3% от брутния вътрешен продукт годишно

Европейската комисия (ЕК) планира да актуализира правилата си за безопасност на работниците, за да отрази пренасочването на милиони служители към работа от вкъщи по време на COVID-19 пандемията и да отразява очакваното цифрово и зелено възстановяване, информира "Ройтерс".
По време на пандемията близо 40% от работниците започнаха да работят отдалечено на пълен работен ден, намалявайки социалния контакт и увеличавайки използването на ИТ оборудване, когато срещите и събиранията отидоха онлайн.
"За мнозина понятието за традиционно работно място бързо изчезва. Макар че това носи възможности, то носи и предизвикателства и рискове - здравни, психологически и социални", отбеляза на пресконференция вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис.
Комисията заяви, че ще преразгледа правилата на ЕС за безопасност на работното място, от аварийни изходи до вентилация и използване на работни станции и екрани, и ще актуализира лимитите за излагане на изолатор азбест и за олово и кобалт, използвани в технологиите за възобновяема енергия и производството на батерии.
В насоки за защита на почти 170 милиона работници от ЕС през периода 2021-2027 г. той също ще се стреми да изготви препоръки относно психичното здраве на работното място преди края на 2022 г.
Още преди да се случи COVID-19, проблемите с психичното здраве засягат около 84 милиона души в ЕС, като стресът допринася за около половината от всички загубени работни дни, каза Комисията.
Инцидентите и болестите, свързани с работата, струват на икономиката на ЕС над 3,3% от брутния вътрешен продукт годишно, каза Комисията. Според него изчисленията показват, че за всяко евро, инвестирано в здравословни и безопасни условия на труд, възвръщаемостта за работодателя е около два пъти повече, отколкото служителите вземат по-малко болнични.
Комисията заяви, че също така иска синдикатите и работодателските организации да договорят споразумение за азбест и химически агенти, които могат да причинят рак и дихателни проблеми. Ако не подадат сигнал за желание, изпълнителната власт на ЕС ще представи предложение през 2022 г.