ЕС ще използва печалбата от замразените руски активи за възстановяването на Украйна

Това става ясно от публикуваните заключения от срещата на Европейския съвет в Брюксел

Новини
17:20 - 27 Октомври 2023
2016
ЕС ще използва печалбата от замразените руски активи за възстановяването на Украйна

Лидерите на ЕС одобриха плановете за използване на печалбите, генерирани от замразени активи на Русия, за възстановяване на Украйна и призоваха Европейската комисия да направи съответните правни предложения.

Това става ясно от публикуваните заключения от срещата на Европейския съвет в Брюксел, която се проведе на 26 и 27 октомври.

От около 300 милиарда долара руски чуждестранни резерви, замразени от страни, участващи в санкции от началото на войната, по-голямата част - над 200 милиарда евро - се намират в ЕС. Когато руските ценни книжа достигнат падеж и се реинвестират от финансови посредници, те генерират печалба.

ЕС издигна идеята за облагане на тези печалби в полза на Украйна, но Европейската централна банка и столиците, включително Париж и Берлин, изразиха съмнения.

Те се опасяват, че този ход ще разтърси финансовите пазари и ще отслаби позицията на еврото като резервна валута.

В своите заключения след срещата на върха в Брюксел 27-те държавни и правителствени ръководители на ЕС подчертаха необходимостта от засилване на мерките за сигурност след неотдавнашните терористични атаки във Франция и Белгия.

"Европейският съвет категорично осъжда неотдавнашните терористични нападения във Франция и Белгия, при които бяха убити и ранени шведски и френски граждани. Европейският съюз е обединен и твърд в борбата срещу тероризма, омразата и насилствения екстремизъм от всякакъв вид", се казва в заключенията, публикувани след двудневната среща на върха.

Европейският съвет призовава институциите и държавите-членки да се ангажират със съгласувани усилия за мобилизиране на всички съответни области на политиката на национално и европейско ниво за подобряване на вътрешната сигурност, включително чрез укрепване на правоприлагането и съдебното сътрудничество, обмен на информация чрез пълното използване на съответните бази данни, защита на външните граници, борба с контрабандистите и тясно сътрудничество с трети страни.