ЕСПЧ изплаща 6 500 евро на собственици за забавена реституция

17 години се проточила процедурата за земеделски земи в землището на с. Браниполе

Новини
15:33 - 23 Октомври 2024
1483
ЕСПЧ изплаща 6 500 евро на собственици за забавена реституция

Правителството одобри изплащането на обезщетение в размер на 6 500 евро след споразумение по жалба пред ЕСПЧ, което касае оплаквания по член 1 от Протокол № 1 (защита на собствеността) към Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи (Конвенцията), както и по член 13 от Конвенцията (право на ефективни правни средства за защита съгласно).

Жалбоподателите се оплакват от прекомерна продължителност - близо 17 години, на реституционна процедура за земеделски земи в землището на с. Браниполе, община „Родопи", област Пловдив. Причината за забавяне на процедурата са приеманите през годините различни решения на Общинския съвет при община Родопи за предоставяне на земеделска земя за обезщетяване, част от които са обжалвани по съдебен ред. В изпълнение на влязлото в сила най-скорошно съдебно решение общинският съвет следва да предостави имоти от общинския фонд за изготвяне на план за обезщетение на правоимащите собственици на територията на община „Родопи".

В светлината на константната си практика, ЕСПЧ съдейства на страните да постигнат приятелско споразумение, ако българското правителство се съгласи да заплати обезщетение в размер на 6500 евро общо на четиримата жалбоподатели. Със сключване на споразумението се избягва установяване на нарушение на Конвенцията и осъдително решение по делото и жалбата се заличава, без да се изпраща в Комитета на министрите за мониторинг на изпълнението. Няма да се изплащат и разноски, които биха били направени в процедурата до постановяване на окончателното решение на съда.

Допълнителни разходи размер на 337 620 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерски съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие.

Това е общият размер на сумата, изплатена за периода от 1 юли 2024 г. до 30 септември 2024 година от бюджета на Министерството на правосъдието по сключени споразумения за нарушени права за разглеждане и решаване на делата им в разумен срок.

Изплащането на обезщетения за вреди от бавно правосъдие се извършва по реда на Глава трета „а" от Закона за съдебната власт. Заявления срещу актове, действия или бездействия на органите на съдебната власт, с които се нарушава правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, могат да подават страни по приключени граждански, административни и наказателни производства, както и обвиняеми, пострадали или ощетени юридически лица по прекратени досъдебни производства. Заявленията се разглеждат от Инспектората към Висшия съдебен съвет, където се извършва проверка на обстоятелствата, а произнасянето по преписката се дължи в 6-месечен срок от постъпването на заявленията.