Ето кога да разкарате коледната елха

Поверие гласи, че празничната украса трябва да се махне на Богоявление

Актуални новини
23:00 - 02 Януари 2024
8099
Ето кога да разкарате коледната елха

Ако става дума за свалянето на коледната украса, хората обикновено се делят на два типа. Едните нямат навика да се суетят много покрай нея и предпочитат да я свалят в рамките само на няколко дни след Коледа. Другите пък съвсем спокойно биха я оставили и през целия януари.

Оказва се обаче, че празничните традиции имат отношение дори и към това докога е подходящо да държим коледната украса. А отговорът не е съвсем еднозначен.

Коледа всъщност е един доста дълъг празник. Подготовката за него може да започне цели четири седмици преди 25 декември, като тържествата за раждането на Исус обикновено продължават 12 дни. Оттам идва и наименованието на Дванадесетата нощ, чието отбелязване като част от християнската традиция датира от IV век насам.

Настъпването на 12-ия ден предвещава края на Коледа и навечерието на Богоявление.

Както знаем, 6 януари е празник, който е широко почитан у нас. Той отбелязва посещението на влъхвите (известни още като Тримата мъдреци или Тримата царе) при Исус в яслите му във Витлеем, където му се носят дарове.

И докато по нашите ширини Дванадесетата нощ е на 6 януари, тъй като броенето на дните започва след Коледа, а не след Бъдни вечер, то англиканската църква празнува Дванадесетата нощ на 5 януари.

Затова и според нейните традиции коледната украса трябва да се свали тогава.

Без значение обаче кой от двата дни хората по света приемат за Богоявление, мнозина не си позволяват да държат коледната украса след него, заради поверието, че носи лош късмет.

Римокатолиците пък често се оказват с елха вкъщи за доста по-дълго време. Ако спазват традицията си, те могат да оставят дръвчето чак до 2 февруари.

Според друга, по-малко известна в световен мащаб традиция, коледната украса може да не се маха до Нова година. Но не бива да остава след полунощ на 31 декември, тъй като по-суеверните също вярват, че това може да им донесе лош късмет, пише House Beautiful.

Естествените коледни елхи могат да продължат да бъдат полезни, като се използват за получаване на компост,

напомнят от Столичната община.

Чрез Столичния инспекторат е създадена организация за разделно събиране на дръвчетата. За целта е необходимо гражданите да поставят своето коледно дърво до сивите, метални контейнери за битови отпадъци. От там те се събират със специализиран автомобил от фирма, изпълнител за съответния район, и се транспортират до общинската Инсталация за биологично третиране на зелени отпадъци където се произвежда биотор/компост.

Естествените елхи, които са в саксии, могат да бъдат засадени в междублокови пространства и квартални градинки,

като за целта е необходимо гражданите да се обърнат към районния еколог.

При желание коледното дърво да бъде засадено в паркове или градини е необходимо да се потърси съдействие от дирекция „Зелена система“ на Столичната община, като е необходимо да се заяви избраната локация на имейл [email protected].

Важно е засаждането на дървото да се съобрази с подходящи метеорологичните условия – средната денонощна температура трябва да е над 0 градуса и да не попада в терен с подземна инфраструктура.