Ето коя е книгата на 21 век
Романът на Елена Феранте е екранизиран донякъде, като сериалът също се радва на огромен интерес
От 21 век е изминала по-малко от една четвърт, но вестник "Ню Йорк Таймс" реши вече да публикува класация "100 най-добри книги на века". Списъкът е изготвен с гласовете на 503 "литературни светила" - автори, редактори, библиотекари, критици, поканени от изданието.
Сред тях са Стивън Кинг, Джеймс Патерсън, Сара Джесика Паркър, Елин Хилдебранд, Марлон Джеймс, Роксан Гей, Мин Джин Ли и др. Всеки от тях е помолен да сподели своите 10 фаворита, излезли от 1 януари 2000 г. досега, и така е получена финалната стотица. Въпреки че очаквано в класацията преобладават англоезични творби, начело излиза "Гениалната приятелка" на Елена Феранте.
81-годишната неаполитанска писателка, около чиято самоличност и истинско име витае мистерия, е сред авторите, които присъстват с най-много произведения в Топ 100 - три. Другите нейни книги в класацията са "Историята на изгубеното дете" под номер 80, и "Дни на самота" (№92). Всички те са преведени на български и издадени на нашия пазар от "Колибри".
Изабел Уилкерсън с непревежданата у нас "Топлината на други слънца" е на второ място, а не трето - Хилари Мантел с "Вълци" (изд. "Еднорог"). Няма издание на български и четвъртото място - "Познатият свят" на Едуард П. Джоунс.
В топ 10 попадат още "Поправките" на Джонатан Франзен ("Колибри"), "2666" на Роберто Боланьо ("Рива"), "Аустерлиц" на В. Г. Зебалд ("Стено"), "Подземната железница" на Колсън Уайтхед ("Лист"), "Никога не ме оставяй" на Казуо Ишигуро ("Лабиринт"), "Галаад" на Мерилин Робинсън ("Лист").
Малко по-надолу в класацията виждаме "Пътят" на Кормак Маккарти, "Годината на магическото мислене" на Джоун Дидиън, "Пачинко" на Мин Джин Ли, "Линкълн в бардо" на Джордж Сондърс, "Изкупление" на Иън Макюън, "Американа" на Чимаманда Нгози Адичи, "Облакът Атлас" на Дейвид Мичъл, "Бели зъби" на Зейди Смит, "Годините" на нобелистката Ани Ерно, "Щиглецът" на Дона Тарт, "Мидълсекс" на Джефри Юдженидис, романи на Алис Мънро, Филип Рот и др. Изброените са познати и на българския читател, макар и не всички да са добили широка популярност у нас.