Ева Майдел : Радев използва демократични методи срещу демокрацията и за лични цели
Това е една злоупотреба, защото всички знаем, че всъщност има групи, част от обществото, които не искат еврото да бъде приемано в нашата държава, каза парламентарният докладчик за готовноста на България за еврозоната

Ева Майдел е зам.-председател на делегацията на Европейския парламент за връзки със Съединените щати. Тя е парламентарен докладчик за готовността на България да приеме еврото след излизането на конвергентния доклад. Пред бТВ тя заяви, че искането на президента Румен Радев за референдум противоречи на демократичните принципи.
"Аз смятам, че по тази тема както в България, така и тук е много ясно какво се случи. Използва се един демократичен инструмент като референдума точно в обратната посока на демокрацията. Защо казвам това? Президентът направи това изказване и предложение само две седмици преди излизането на конвергентния доклад, което е последната стъпка, която трябва да чуем, преди да продължим подготовката ни за приемане на еврото от 1 януари 2026 г. Това е една злоупотреба с един демократичен инструмент, защото всички знаем, че всъщност има групи, част от обществото, които не искат еврото да бъде приемано в нашата държава."
И уточни: "Те не искат по-засилена интеграция на България в Европейския съюз. Смятам, че злоупотребата е в това, че президентът използва този демократичен инструмент за лични и партийни цели. В това се намира злоупотребата и на всички ни е ясно, че това първо е вътрешен въпрос за България, но страната ни, да не влезне в еврозоната, го искат хора, които искат да отделят България от членството и от начина, по който тя е пълноправен член на Европейския съюз."
"Едно е да искаш да промениш процеса, по който България уверено се движи. И друго е начинът, по който комуникираме важни обществени теми. Дали е членството в еврозоната, или друга тема. Това са теми, които политици, част от политическото общество в България, но това го виждаме и в други държави от Европейския съюз, и ги използват за разделение на нашите общества. И да, тогава начинът, по който традиционните политици комуникират, трябва да бъде много по-ясен, много по-достъпен. Но политиците също така понякога трябва да поемат и отговорност за това, че застават за определени политически избори.
Начинът, по който Румен Радев беше избран, е политическа избор на част от политическите сили в България да застанат, да го подкрепят, да направят снимки с него, въпреки че, ето виждаме, той предприема действия и решения, които не са демократични и не подкрепят развитието на България пълноправно и пълноценно в Европейския съюз. Виждаме, че сега тези партии застават на друга страна, но когато трябваше да се определят къде седят, те не го направиха. Затова смятам, че са различни темите и различни въпросите. Както има политическа част в начина, по който комуникациите достигат до хората от гледна точка на разделение на обществото, разбира се, технологичните компании и платформите в случая имат своята роля, но тя е различна от политическата роля, каза Майдел.