Европа срещу Тръмп за Голанските възвишения
Белгия, Великобритания, Германия, Полша и Франция отхвърлиха тезата на US президента, че областта е на Израел
Петте страни от ЕС, членки на Съвета за сигурност на ООН, отхвърлиха днес решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да признае Голанските възвишения за израелска територия и изразиха безпокойство, че то може да има сериозни последици, предаде „Франс прес”.
Белгия, Великобритания, Германия, Полша и Франция подчертаха, че европейската позиция не се е променила и че съгласно международното право, залегнало в резолюциите на ООН, Голанските възвишения остават окупирана от Израел сирийска територия, цитира БТА. „Не признаваме израелския суверенитет над териториите, окупирани от Израел след юни 1967 г., включително Голанските възвишения, и не ги смятаме за част от територията на Държавата Израел”, заяви пред репортери белгийският постоянен представител в ООН Марк Пестен де Бойтсверве.
„Изразяваме сериозното си безпокойство от последиците от признаването на незаконно анексиране и последиците в по-широк регионален план”, подчерта Бойтсверве в присъствието на постоянните представители на останалите четири страни.
Изпълняващият длъжността постоянен представител на САЩ в ООН Джонатан Коен посочи на заседание на Съвета, посветено на Близкия изток, че Вашингтон е взел решението си, за да се противопостави на сирийския президент Башар Асад и Иран. На заседанието Русия и Китай се обявиха против американското решение, същото направиха и Индонезия и Южна Африка - две страни, силно подкрепящи палестинците. Съветът за сигурност ще обсъди решението на САЩ на заседанието, посветено на бъдещето на мироопазващите сили на ООН в Голанските възвишения.
Снимка: БТА