Еврото прескочи долара, какво следва?
Курсът на еврото спрямо долара днес премина над границата от 1 долар, съобщиха германски финансови издания.
В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1,007 долара. Европейската централна банка определи вчера следобед референтен курс на еврото от 1,0009 долара.
Защо еврото поевтиня?
Влошаването на перспективите пред еврозоната в условия на нарастващи цени на природния газ и опасенията, че Русия ще спре окончателно газовите доставки, натискат надолу стойността на единната валута. Твърде сериозната зависимост на големи икономики като германската и италианската от руския газ също разтревожи инвеститорите. Икономистите прогнозират много по-бърза и болезнена рецесия в еврозоната, отколкото в САЩ.
Към всичко това се добавя и разликата в лихвените проценти от двете страни на океана. Федералният резерв вдигна по-агресивно лихвените проценти, за да пребори инфлацията. Американските монетарни регулатори ги повишиха общо с 225 базисни пункта от март насам, докато ЕЦБ ги е вдигнала едва с 50 базисни пункта.
Парите отиват там, където има по-висока доходност, така че в момента щатският долар се възползва от традиционната си привлекателност като сигурно убежище във време на криза.
Какво означава по-слабото евро за ЕЦБ?
Слабото евро и покачването на цените увеличават предизвикателствата пред Европейската централна банка. Институцията, базирана във Франкфурт, е критикувана, че е закъсняла с повишаването на лихвите. Положението на ЕЦБ, която има мандат да овладява инфлацията, се усложнява и от факта, че еврото отслабна не само спрямо долара, но и спрямо други валути като швейцарския франк и японската йена.
Понижаването на стойността му беше един от факторите, които накараха Централната банка да увеличи лихвения процент с 50 базисни пункта през юли. Този четвъртък (08.09.2022 г.) управителният съвет на ЕЦБ се събра отново, за да обсъди ново вдигане на лихвения процент.