Факти - починалите в Италия са със средна възраст над 80 години

В почти 100 процента от случаите всички имали редица съпътстващи заболявания

Новини
12:50 - 20 Март 2020
3723
Факти - починалите в Италия са със средна възраст над 80 години

Когато фактите говорят и боговете мълчат! Статистиката е безмилостна, а тя показва, че покрай истерията и психозата с коронавируса, в над 99% от смъртните случаи в Италия са на хора със сериозни предишни медицински състояния. Другото е, че средната възраст на жертвите надхвърля 80 години.

Това показва проучване на националния здравен орган на страната, което обхваща 2003 случая на починали пациенти от цяла Италия, но основно са от най-засегнатия регион Ломбардия - над 71%, пише още "Капитал".

Изследването, което е направено към 17 март, дава ясно да се разбере защо смъртността от болестта в Италия е толкова висока - около 8%, при средно около 4% в целия свят, а в отделни държави и региони дори под 1%.

Средната възраст на починалите е 80.5 години, докато средната възраст на заразените е около 63 години. Във всички възрастови групи на починалите мъжете преобладават, като с покачването на възрастта делът им расте.

Над 99% от жертвите са имали сериозни патологични заболявания. Половината от тях са имали по три патологии, останалите - по две или поне една. Под 1% са били без патологии.

Само 17 души в извадката са на възраст под 50 години - 12 между 40 и 49 и петима между 30 и 39 години. Всички те са имали сериозни съществуващи патологии (сърдечно-съдови, бъбречни, психиатрични, диабет, затлъстяване).

Най-често срещаните предхождащи заболявания във всички групи са сърдечно съдови. Повече от 75% са имали високо кръвно налягане, около 35% са имали диабет, много разпространени са и сърдечните заболявания, една пета пък са имали рак, още толкова бъбречна недостатъчност и т.н.

Най-често наблюдаваните симптоми при хоспитализация при починали пациенти са задухът и треската, по-рядко са кашлица, диария и др. Само около 5% от хората не са имали такива симптоми при приемане.

Дихателна недостатъчност е най-често наблюдаваното усложнение (над 97% от случаите), следват остра бъбречна недостатъчност (28%), остро увреждане на миокарда (11%) и суперинфекция (10%).

Интересни са данните и за продължителността на заболяването при починалите пациенти. Средното време от появата на симптомите до смъртта е 8 дни, от появата на симптомите до хоспитализацията - 4 дни, и от хоспитализация до смъртта - също 4 дни. При тези, които са били прехвърлени в реанимация, времето от хоспитализацията до смъртта се удължава с един ден и е средно 5 дни.

Терапиите, прилагани при починали пациенти с COVID-19 по време на хоспитализация, са основно три. Антибиотичната терапия е най-широко използвана, следвана от антивирусни препарати и по-рядко стероидна терапия. Общата употреба на антибиотичната терапия се обяснява с наличие на суперинфекции или е превантивна при пациенти с пневмония, чиито резултати за коронавирус още не са били потвърден. В 15% от случаите са използвани и трите терапии.

Острото развитие на епидемията в Италия и високата смъртност трудно намират правдиво обяснение.

Според изследователи от Университета на Оксфорд в нов материал в списанието Demographic Science, вероятно причините са демографски и са основно две.

Първо, страната има второто най-старо население в света - след Япония, като 22.4% от италианците са над 65 г. Подобен обаче е и делът на германците над 65 г. - 21.1%, а Германия отчита само 43 смъртни случая при почти 15 хиляди заразени дотук.

Втората причина според изследването е, че младите италианци са склонни да прекарват повече време с възрастните си роднини. Младите хора често живеят в селските райони заедно със своите родители, баби и дядовци, но пътуват до работа в градове като Милано в Ломбардия. Данни за италианските домакинства също потвърждават тази фамилна уредба.

Авторите на изследването твърдят, че това често пътуване между градовете и домовете може да е засилило "мълчаливото" разпространение на новия коронавирус. Младите хора, работещи и социализиращи се в градските райони, си взаимодействат с големи тълпи, където могат да прихванат болестта и да я занесат у дома. Ако нямат симптоми, няма и да имат представа, че заразяват възрастните хора, които са най-уязвимото население.