Фандъкова възстановява сгради по парижки модел

В София има над 1400 сгради със статут „културна ценност”

Актуални новини
16:05 - 08 Април 2019
1945
Фандъкова възстановява сгради по парижки модел

Собствениците на сгради в София, които имат статут „културна ценност” вече ще могат да кандидатстват за общинско подпомагане за възстановяването им. Това обяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова, която представи пилотната програма „Културно наследство”, която ще бъде качена на сайта на общината за едномесечно обществено обсъждане.

На територията на София има над 1400 недвижими културни ценности от различни епохи, като близо 60% от тях са в центъра на града. До момента в централната градска част са възстановени 118 такива сгради.

Само в район "Възраждане" са възстановени 42 частни стари сгради, а сега се правят процедури по консервация и реставрация на още 13 сгради, паметници на културата, които се намират в района, отбеляза Фандъкова.

Тя обясни, че пилотна програма ще подпомага процеса на проектиране на сгради, които са културна ценност. Опитът е взет от парижкия район Маре, с който общината си сътрудничи. Във френската столица държавата и общината са подкрепили собственици по-бързо да възстановят имоти, паметници на културата.

По програмата "Културно наследство" ще могат да кандидатстват собственици на сгради, които са паметници на културата. Сградите трябва да са недвижими културни ценности от категориите с национално значение, с местно значение, с ансамблово значение и за сведение, както и да се намират на територията на Столичната община.

По програмата няма да се предоставят финансови средства, а ще се изготвя проектната документация, както и ще се представя последващ авторски надзор при изпълнение на дейностите. Изготвените инвестиционни проекти ще са за укрепвания, консервационно-реставрационни и ремонтни дейности и ще се правят от проектанти, избрани от Столичната община по Закона за обществените поръчки. Срещу тази помощ собствениците на сгради ще поемат много сериозен ангажимент да извършат предвидените дейности в 3-годишен срок, ако това не се случи, те ще бъдат длъжни да възстановят средствата, каза Фандъкова.

Предстои проектът на програмата да бъде качен на сайта на Столичната община за обществено обсъждане в рамките на един месец, а след това да бъде разгледан и от Столичния общински съвет. Общият размер на финансовия ресурс на пилотната фаза на програма, която ще се реализира през 2019 г., е 300 000 лв., които ще се осигурят целево от общинския бюджет след решение на Столичния общински съвет. Максималният размер на един проект ще е до 75 000 лв.