Ф.Д.: Броим чавките по селата, а не виждаме какви хора пращаме в парламента
Бъдещето на България е свързано с НАТО, смята бившият премиер

"Демокрацията е нещо несъвършено", заяви пред Bulgaria ON AIR бившият премиер и бивш конституционен съдия Филип Димитров.
"Няма страна, в която да няма някакви отклонения от процедурите, от правилата. Няма страна, в която абсолютно всичко да е изрядно в един изборен процес. Цялото усилие, да се търси решение на някакви проблеми, мина под знака на идеята, че изборите не са честни - доста странно твърдение. А проблемът не е там. Проблемът е в избирателната система", посочи юристът.
Филип Димитров е премиерът на първото демократично правителство, избрано след парламентарните избори през 1991 г. Той успя да удържи властта в течение на година – до края на октомври 1992 г., когато не получи вот на доверие и падна от власт, след като сам поиска вот от Народното събрание.
Поради тази причина кабинетът му ще остане в историята като „самосвалилото се правителство“. Заради подчертаната му западна ориентация го наричаха Фил Кенеди и изписваха името му просто като Ф.Д.
"Ние се занимаваме с това дали някъде в пет села някой е сложил на три бюлетини чавка, а не се занимаваме с въпроса как структурираме избирателната система и какви хора в крайна сметка отиват в парламента по нашия избор.
Не говоря за добри или лоши, а в каква степен годни да постигнат помежду си споразумение. В тази парламентарна конструкция, в която всеки е срещу всеки, а те са много, полека-лека основният критерий за самоличност е степента на злоба, която ти изразяваш по отношение на опонентите си. В нашия парламент, а това важи не само за нашия, има партии, чието единствено амплоа е да изявяват злоба, омраза", каза още Филип Димитров.
На въпроса дали има риск да се отклоним от пътя на НАТО, бившият премиер отговори: "Това би бил най-големият кошмар, който би могъл да се случи на България. Мисля, че няма такъв риск. Чувайки гласове в тази посока, аз съм дълбоко убеден, че те са малцинствени. Знаем, че в България винаги има едно число хора, които имат такива по-екстравагантни идеи. Слава Богу, те никога не са се превръщали в решаващия фактор и аз много се надявам, че това никога няма да стане и в бъдеще. Защитата на Западния свят е свързана с НАТО и с общността от двете страни на Атлантическия океан", заключи той.