Финал: Газът с 30% по-евтин през ноември
"Булгаргаз" внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) днес заявление за утвърждаване на цена за природния газ за ноември, съобщиха от обществения доставчик.
Цената, която дружеството предлага, е в размер на 166,14 лева за мегавтчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 84,95 евро за мегаватчас, изчислена по фиксинга на БНБ. БТА припомня, че КЕВР утвърди цена на природния газ за този месец в размер на 233,36 лева за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Това означава, ако предложената от обществения доставчик цена се запази до 1 ноември, то пред следващия месец цената на синьото гориво ще е с 28,81 процента по-ниска спрямо настоящата.
Освен това, ако прогнозната цена се запази, това означава, че ще има второ поредно съществено намаление на цената на природния газ, защото за предходния месец септември утвърдената от регулатора цена беше 353,21 лева за мегаватчас, което означава, че цената на природния газ за този месец е по-ниска с близо 34 на сто.
Предложената цена за ноември е приблизително два пъти по-ниска от цените на европейските газови хъбове за доставка през ноември, която към днешна дата е около 160 евро за мегаватчас, изтъкват от "Булгаргаз".
Тази съществена разлика се дължи на изключително конкурентните цени, получени в рамките на проведената от "Булгаргаз" тръжна процедура за доставка на природен газ през ноември, както и на възможността да бъдат доставени пълните азерски количества по договорна цена през интерконектора България - Гърция, посочват от държавното газово дружество.
Окончателно предложение за утвърждаване на цена на природния газ за следващия месец ще бъде депозирано в КЕВР на 1 ноември, отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 31 октомври, се посочва още в съобщението.
По време на брифинг пред журналисти тази сутрин, председателят на КЕВР Иван Иванов каза, че се надява това понижаване на цената на природния газ да продължи и да не се стигне до увеличение на цената на парното и топлата вода в страната.
"Считам, че и през декември цената ще остане сравнително ниска на фона на това, което беше само два месеца", коментира председателят на КЕВР. По думите на Иванов се вижда, че когато се провеждат открити процедури, при равнопоставеност на участниците, постъпват оферти с много съществени отстъпки спрямо цената на европейския газов хъб TTF.