Финансистът Румен Гълъбинов пред Lupa.bg: Теглим заем за 2.3 млрд. евро?
Бългapия e cpeд cтpaнитe oт Eвpoпeйcĸия cъюз, ĸoитo мoжe дa oтбeлeжaт нaй-знaчитeлeн pъcт нa БBΠ – пo eдин пpoцeнтeн пyнĸт дoпълнитeлнo гoдишнo в пepиoдa 2021-2026 г. Ho тoвa мoжe дa ce cлyчи, пpи ycлoвиe чe имa пълнo ycвoявaнe нa тpaдициoннoтo финaнcиpaнe и бeзвъзмeзднитe cpeдcтвa oт Mexaнизмa зa възcтaнoвявaнe и ycтoйчивocт нa EC. Това обяви пред Lupa.bg финансистът Румен Гълъбинов.
„България трябва по правило до 30 април 2021 г. да представи своя план за възстановяване и устойчивост с програми за реформи и инвестиции до 2026 г. Ако планът ни бъде одобрен през 2021 г., тогава ще можем да получим още тази година предварително финансиране в размер до 13% от безвъзмездните средства и заемите. Това са около 780 млн. евро (1,5 млрд. лв.)“, обясни финансистът.
По думите му най-малко 37% от отпуснатите по плана средства трябва да подкрепят екологичния преход, а най-малко 20% - цифровата трансформация.
България може да получи общо до 2026 г. безвъзмездно над 12 милиарда лева (6,2 млрд. евро). Тези средства ще подпомагат държавата ни за справяне с икономическите и социалните последици на пандемията от COVID-19, като същевременно икономиката ни ще осъществи екологичния и цифровия преход, за да стане по-устойчива и издръжлива.
„България се класира на последно място в ЕС по разходи за антикризисни мерки само с 6,7% от БВП спрямо 14,3% средно за ЕС, затова този план е от изключителна важност за възстановяването и развитието на нашата икономика. На новото правителство може да се наложи да емитира нов външен дълг в рамките на средносрочната програма, която беше ратифицирана през 2015 г. и увеличена до 10 млрд.евро. Досега са издадени емисии за 7.7 млрд.евро и може да се емитира дълг за още 2.3 млрд. евро, защото трябва да се финансира дефицит, който вече е планиран в бюджета и защото предстоят падежи“, обясни Румен Гълъбинов.
Най-ниските съотношения на държавния дълг към БВП в края на четвъртото тримесечие на 2020 г. са в Естония (18,2%), Люксембург (24,9%) и България (25,0%).
„България е сред страните с най-малко увеличение на съотношение дълг/БВП. 7-годишната емисия еврооблигации от март 2015 г. е в размер на 2 млрд.евро. Какво може да се очаква като икономика и финанси от едно следващо правителство? 1. Масова ваксинационна кампания, защото ваксините биха осигурили предпазване на икономиката ни от следващи локдауни. 2. Умело управление на бюджета, защото ни очакват две години 2021 и 2022 г. на нарастващи дефицити и дългове. 3. Световната банка очаква сравнително нисък 2.6% ръст на икономиката ни и над 3% инфлация за 2021г. 4. Реализиране на проекти по финансиране от ЕС, като за тази цел ни трябват структурни реформи. 5. Администрацията в публичния сектор се нуждае от редукция в бройката и разходите“, изброи експертът.