Г-7 търси обща позиция относно заповедта за арест на Бенямин Нетаняху
Берлин и Лондон обявиха, че ще изпълнят заповедта
Групата на седемте водещи демокрации (Г-7) търси обща позиция относно заповедта за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, издадена миналата седмица от Международния наказателен съд (МНС), заяви днес италианският външен министър Антонио Таяни.
"Трябва да бъдем единни по този въпрос", каза Таяни в началото на срещата на външните министри на страните от Г-7.
САЩ, които са част от формата, отхвърлиха решението на МНС.
Таяни е домакин на двудневната среща в малкия италиански град Фиуджи. Преди началото на форума той заяви в интервю за в. "Кориере дела сера", че не очаква трудности при постигането на консенсус по заповедта.
"Това не е непосредствен и актуален проблем. Не мисля, че Нетаняху ще дойде в Италия или някъде другаде", отбеляза италианският външен министър.
МНС издаде заповеди за арест на Нетаняху, на наскоро уволнения израелски министър на отбраната Йоав Галант и на военния лидер на "Хамас" Мохамед Дейф за предполагаеми военни престъпления, свързани с конфликта в Газа. Съюзниците на Израел разкритикуваха решението.
Държавите членки на МНС по принцип са длъжни да изпълняват заповедите за арест, въпреки че има разногласия по въпроса как да се подходи в случая с Нетаняху.
Италия е председател на Г-7 до края на годината. Останалите членове на групата са САЩ, Канада, Великобритания, Япония, Франция и Германия. През следващата година ротационното председателство ще бъде поето от Канада.
Ето и позициите на две от страните от Г-7
Израелският премиер Бенямин Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия, заяви днес външната министърка на страната Аналена Бербок.
"Германското правителство спазва закона, защото никой не е над закона", каза Бербок в кулоарите на срещата на колегите си от страните от Г-7 в Италия.
Великобритания също обяви, че ще спази надлежните процедури, ако Бенямин Нетаняху посети Обединеното кралство. "Ние сме подписали Римския статут, винаги сме били ангажирани със задълженията, които имаме по силата на международното право и на международното хуманитарно право", заяви външният министър Дейвид Лами.
"Разбира се, ако се състои подобна визита в Обединеното кралство, ще има и съдебен процес и ще бъдат спазени надлежните процедури", подчерта Лами.