Гърците едвам свързват двата края, лишават се и от храна
17% работят на две места, за 50% храненето в ресторант е лукс, който не могат да си позволят
Гърците трудно покриват разходите си на месец, предаде БНР. Някои вече работят на две места и повечето ограничават разходите за храна, показват няколко проучвания в южната ни съседка. Проучване сред гърците показва, че висок процент от тях водят борба за оцеляване.
35% от гърците считат, че "вече са на дъното" и покриват разходите си със спестени пари. 17% от запитаните съобщават, че работят на две места, за да издържат семействата си. Вече все повече гърци се ограничават в разходите, както за храна, така и за почивка и развлечения. Проучване на гръцките синдикати показва, че 90% от работещите гърци са намалили разходите за храна.
Опозицията представи в парламента програма по подобряване социалния статус с предложения за увеличаване на заплатите, намаляване на данъците и строг контрол върху търговците.
В отговор правителството на Кириакос Мицотакис съобщава за високи глоби на търговски вериги с необосновани високи цени, както и повишаване на минималната работна заплата на 820 евро от следващия месец.
Оказва се, че всяко домакинство харчи около 70 евро на едно пазаруване в супермаркета. Това е увеличение с 14,7% в сравнение с миналата година, когато тази сума е била 61 евро. Средното месечно пазаруване в момента е 370 евро.
За половината от запитаните, храненето извън дома е лукс, а 4 от 10 анкетирани са намалили консумацията на месо и месни продукти, както и вина, бири и спиртни напитки, защото цените са се повишили.
81% от анкетираните заявяват, че предпочитат гръцките продукти пред вносните, а за да се справят с управлението на семейния бюджет, домакинствата прибягват до редица практики.
93,2% от анкетираните казват, че пазаруват в три магазина, за да намерят най-добрите цени на продуктите. А 9 от 10 души поясняват, че преди да отидат в магазина, вече са се информирали за цените.
Гръцкото правителство също се стреми да намали натиска на растящата инфлация върху семейните бюджети.
Една от мерките, които бяха предприети, беше свързана с въведената още през 2022 г. на т.н. „Домакинска кошница“ – списък от продукти, които са с трайно занижени цени и се изготвят от министерството на развитието и съдържа по един продукт от всички категории. В инициативата участват почти всички вериги хранителни магазини.
Този списък сега е разширен с „Кошница на Великия пост“, т.е. списък с продукти, които са свързани с храненето по време на пост и ще се прилага до 4 май (Велика събота). В него влизат варива, ориз, изделия от тесто, морски продукти и халва.
Към мерките на управляващите е и решението за поредно увеличение на размера на минималната работна заплата, а именно от 1 април тя да бъде над 800 евро. Съгласно плана на правителството на Кириакос Мицотакис, минималният осигурителен праг ще стане 1500 евро през 2027 г.