ГДБОП питали фейсбук и Старлинк за Калушев, така го намерили мъртъв край Враца

Актуални новини
15:37 - 11 Февруари 2026 (обновена)
2944
ГДБОП питали фейсбук и Старлинк за Калушев, така го намерили мъртъв край Враца

Фейсбук и Старлинк на Илон Мъск са пратили разследващите към района на Враца, където намериха още трима убити по случая "Петрохан".

Важни подробности за локализирането на Калушев изнесе заместник-директорът на ГДБОП Емил Борисов, според когото „чрез запитване до компанията Старлинк местоположението е установено в района на пещера Леденика край Враца“, където е ползван интернет последно на 3 февруари, а по-рано на 1 февруари в профила на Калушев е било публикувано стихотворението „Борба“ на Христо Ботев.

Оръжията, с които са простреляни тримата загинали в хижата "Петрохан", са принадлежали на Ивайло Иванов - един от труповете там, и на 22-годишния Николай Златков, намерен мъртъв през уикенда в кемпера край връх Околчица. Това обясни заместник-министъра на вътрешните работи в оставка Филип Попов по време на изслушване в парламента относно трагедията с трите трупа. Заедно с него в парламента се явиха и други шефове в МВР - директорът на ГДНП гл. комисар Захари Васков, представител на ГДБОП, и министърът на околната среда в оставка Манол Генов.

Около хижата са иззети пет камери - по една на фасадата на сградата, на стена срещу задния вход на сградата, на дърво в двора и две на дървета по пътя към сградата. На приземния етаж на хижата е имало пелети. Някои от тях са били нарязани и разпръснати на пода и залети с тъмна течност с мирис на нефт. При огледа на телата в джобовете на дрехите на Дечо Василев имало две запалки в предния му десен джоб и още една на земята до него.

На 8 февруари около 9,30 часа е подаден сигнал, че в местността Паталейна е паркиран кемпер с починал човек на предната седалка. Това е кемперът "Химлер" с три трупа с огнестрелни рани в главите. Това са Николай Златков на 22 г., Ивайло Калушев на 51 г. и Александър Макулев на 15 г. До тях са намерени две огнестрелни оръжия, телата са извозени във врачанската болница са аутопсия.

Министърът на екологията в оставка Манол Генов обърна внимание на липсата на контрол върху договора със сдружението и разкри, че „в министерството е наличен само екземпляр от споразумението, но не и оригинал“, като проверката на инспектората е установила пълна липса на контрол за законосъобразност на документа.

През юни 2024 г. в Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) са получени сигнали срещу неправителствената организация, свързана със случая „Петрохан“, каза и.ф. председателят на агенцията Деньо Денев от парламентарната трибуна. 

"На 13 юни 2024 г. в ДАНС е получен сигнал от граждани срещу неправителствената организация „Национална агенция за контрол на защитените територии“. На 15 юни 2024 г. на официалната електронна поща на ДАНС е постъпил втори сигнал от същите лица. Двата сигнала са с адресат Държавна агенция за закрила на детето, Министерството на вътрешните работи, Прокуратурата на Република България и ДАНС", допълни Денев.

Снимка: Bulnews