Генералният секретар на ОССЕ не иска Русия да бъде изключвана

ОССЕ обяви закриването на своята Специална мисия за наблюдение в Украйна през април

Украйна
14:20 - 09 Януари 2023
10058
Генералният секретар на ОССЕ не иска Русия да бъде изключвана

Генералният секретар на ОССЕ Хелга Шмид заяви, че "има смисъл" Русия да остане в организацията, за да се поддържат дипломатическите канали. Думите ѝ идват въпреки заключението от годишната конференция на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, че блокирането на работата ѝ от Москва поставя организацията в "задънена улица".

"Един ден отново ще имаме нужда от средства за разговори. А ОССЕ е единствената организация за сигурност, в която всички важни за европейската архитектура за сигурност хора седят на една маса", каза Шмид пред германския телевизионен канал Welt.

Според нея ОССЕ не разполага с механизъм за отстраняване на Русия, тъй като "това не е организация на съмишленици като ЕС или НАТО". Тя обясни, че ОССЕ е възникнала в резултат на конфронтацията по време на Студената война и е основана от държави с различни интереси, но с общо желание да се предотврати ескалация.

Шмид каза също така, че запазването на Русия в ОССЕ не означава, че всички членове са съгласни с действията ѝ. Тя добави, че Полша, която председателства организацията през 2022 г., поставя войната на Русия срещу Украйна в дневния ред на всяка сесия.

По-рано външният министър на Украйна Дмитро Кулеба призова за изключване на Русия от ОССЕ, като нарече участието ѝ "заплаха за сигурността и сътрудничеството в Европа".

ОССЕ обяви закриването на своята Специална мисия за наблюдение в Украйна през април, след като на 31 март Москва блокира удължаването на мандата на мисията.

Организацията осъди войната на Владимир Путин в Украйна в няколко свои доклада и поиска справедливост за извършените от руснаците зверства и военни престъпления.

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа е най-голямата световна междуправителствена организация в областта на сигурността, която включва всички страни от Европа, САЩ, Канада и ОНД. Мандатът ѝ включва контрол над въоръжаването и утвърждаване на човешките права, свободата на пресата и честните избори. Основана е във финландската столица Хелзинки през 1975 г. Седалището ѝ се намира в австрийската столица Виена.