Геният Кормак Маккарти умря без стотинка
Най-великият американски писател на нашето време тъкмо щеше да напълни джоба с екранизация на "Кървав меридиан"
![Геният Кормак Маккарти умря без стотинка](https://lupa.bg/f/news/b/241/e3ecef239b717c0f7aac0530d41af7d6.jpeg)
Най-великият съвременен американски писател Кормак Маккарти, носител на наградата "Пулицър", почина онзи ден месец преди да навърши 90 в дома си в Санта Фе. Макар и смятан за последния жив класик, мрачният майстор на кръвта и насилието си отиде без пукнат долар, при това точно преди най-после да изкара десетки милиони.
Особеният и бягащ от публичността Маккарти преживява десетилетия в бедност и уединение, преди Холивуд да открие романите му "Няма място за старите кучета", "Тези прекрасни коне" и "Пътят".
Робърт Редфорд екранизира "Тези прекрасни коне" още през 2000 г., но адаптацията на братя Коен по "Няма място за старите кучета" печели четири награди "Оскар" и отваря на писателя вратите към световната известност.
По същото време идва и призът "Пулицър" за "Пътят". Романът е екранизиран от Джон Хилкоут с участието на Виго Мортенсен, Чарлийз Терон и Робърт Дювал.
Хавиер Бардем като безмилостния Антон Чигур в "Няма място за старите кучета"
Кормак обаче не изкарва почти нищо, тъй като е продал правата за книгите си отдавна за дребни суми. Истинският му шедьовър обаче, може би най-великият роман на 20 век - "Кървав меридиан", още не е филмиран, защото се смята за убийствено сложен за екран.
Томи Лий Джоунс притежава правата за екранизация, опитва се да я осъществи с Мартин Скорсезе, но се отказва, отчаян от тежкия материал. Едва този април Джон Хилкоут получи зелена светлина от голямо студио да заснеме филма. Очакваше се това да донесе десетки милиони на Кормак Маккарти, но уви, богатството пак му се размина.
"Кървав меридиан", написана през 80-те, с двайсет години закъснение попада в класацията на списание "Тайм" за 100-те най-добри книги, публикувани на английски между 1920 и 2005 г. Литературният критик Харолд Блум обявява Маккарти за един от четиримата големи романисти на своето време заедно с Дон ДеЛило, Томас Пинчън и Филип Рот, и нарича "Кървав меридиан" най-великата книга от излизането на "Докато лежах и умирах" на Уилям Фокнър.
Самият Стивън кинг нарича Маккарти "моят най-талантлив съвременник".
Кормак Маккарти през 1966 г., току-що публикувал дебютния си роман