Георги Кадиев пред Lupa.bg: Очакваме и ВиК дружествата да вдигнат цените
"Най-важното в момента е да се презприемат мерки за намаляване на цената на ел. енергията. И КЕВР, и Министерството на енергетиката имат начини да го направят. Учудвам се защо до момента нищо не е направено по въпроса", заяви пред Lupa.bg икономистът и депутат от БСП Георги Кадиев.
Според него страната ни има най-високата цена на мегаватчас енергия в Европа и това много натоварва бизнеса.
"Това неминуемо лека полека започва да прелива в цената на стоките и услугите и ще натовари цялото население. Храните вече поскъпват, БДЖ вдига цени. Очакваме скоро и ВиК да започнат да вдигат цените, защото при тях положението е драматично. Някои ВиК дружества са пред фалит, защото разходите им до голяма степен са ел.енергия, а приходите им са определени като цени, които не могат да да се вдигнат в момента и работят на загуба", обясни Кадиев.
От тук нататък очакваме инфлация, поскъпване и държавата трябва много бързо да действа. Единственото, което виждам в момента е разговори и срещи, но реални мерки не се взимат, добави той.
По думите му има мерки, които могат да бъдат взети веднага. "Да се направят дългосрочни търгове за ел. енергията така че бизнесът да може да предвиди какви цени ще плаща, а не да се чуди борсата ниска ли ще бъде или висока. Освен това трябва да се направи така, че енергията да остава в България, да не се изнася навън. Има такива начини без да се забранява износа. Освен това е нужно да се компенсират предприятията, които губят конкурентноспособност заради скъпия ток. Не всички предприятия имат тази нужда, тези които работят за износ, нямат загуби. Трябва да се подпомогне на предприятия, които работят за българския пазар и предлагат услуга, която е оборотна като например хляб. Тези производители са под много голям натиск в момента и те трябва да бъдат компенсирани. А увеличението на хранителнтите стоки ще натовари и самите граждани", каза още икономистът.
"Ако тези две неща се направят веднага, цената на тока поне ще се стабилизира и ще има предвидимост. Защото тя всеки ден варира в големи граници. Преди два дни цената на мегаватчас беше 330 лева на нашата борса, днес е 205 лева, след ден-два пак ще скочи на 300 лева. Това не е нормално. Ние в момента внасяме на високи цени от чужбина поради либерализиране на пазара. Когато днес например в Германия има вятър и вятърните централи работят, това веднага сваля цените, но утре ако няма вятър цените скачат с 50%. Българският бизнес може ли да издържи това?", запита риторично Кадиев.