ГЕРБ: Българите обедняват, бизнесите фалират, мерки няма

Политика
11:51 - 03 Януари 2022
3051
ГЕРБ: Българите обедняват, бизнесите фалират, мерки няма

Българите обедняват, бизнесите фалират, а правителството не взима никакви мерки. За това алармираха ГЕРБ на извънреден брифинг.

Най-основната стока - хлябът поскъпва двойно, възмутиха се експерти от партията. За първи път нямаме бюджет, има рекордни цени на горива, няма план за възстановяване, инфлацията е огромна. Такива щяха да са новините, ако ние управлявахме, заяви експремиерът Бойко Борисов.

Промяната продължава, а за последния месец новото правителство е похарчило 9 млрд. лв за един месец, посочиха от ГЕРБ. Като рекорден държавен харч определиха от партията разходите на държавата за последните седмици.

Защо декември 2021 г. 4,64 млрд. лв. са похарчени от фискалния резерв, попитаха още от партията на Бойко Борисов. Негативен рекорд е дефицита на държавата и недоброто планиране на държавните средства. "2021 г. 4 млрд. лв. рекорден дефицит. 2017 г. правителството на ГЕРБ имаше излишък от почти 1 млрд. лв. След това по-доброто плниране доведе до балансиран бюджет. До 3,5 млрд. лв. през 2021 г., когато бяхме в криза и трябваше да се помогне на бизнеса. Казахме, че като опозиция ще посочваме слабостите и ще искаме диалог. Но мисля, че отговорите на г-н Василев и Петков са нужни тук. Хората обедняват при тази галопираща инфлация. Мисля, че това с партии шах няма да се реши", каза депутатът Александър Иванов.

Март половин процент инфлация, 2% инфлация през април, а през ноември нарастват до 7,3%. "Ако погледнем в магазините какво се случва ще видим дали е 7,3% или много повече. А сега дойде четворната коалиция и достигнахме до двуцифрени нива на инфлацията", каза икономистът от ГЕРБ Луджев.

Ако имам някакъв упрек към колегите не е защото играят шах, а защото времето на пиара мина. Десет-единадесет месеца вече минаха и те бяха управляващи. Не можеше да не напраавят за това време компенсиращи мерки. Има инструменти, мерки, техники, много услия струват, но 9 млрд. да останат скрити за общестството, но да не се говори за тези рекордни разходи. В същото време около 3 млрд. лв. са по доверителни сметки. И ние сме го правили. По милиард за саниране. Правили сме го за малките компании, за да им е по-сигурно и да знаят за следващата година, че ще могат да си купуват материали. Затова аз твърдя, че след приказките си по нас, тези хора няма да построят нищо. Защото по цените на скъпия метал, ще ги питаме защо подписваха такива скъпи договори. Защо спряхте етините договори? Вече и пътят към Белград щеше да е готов.", каза Борисов.

Той попита защо все още нямаме план за възстановяване. Той се обърна към медиите, като обясни какви биха били новинарските заглавия, ако ГЕРБ управляваще както четворната коалицията: "Продължаваме месеци наред да сме първи в света заради ковид. Рекордни цени на нафта, бензин. Скок на инфлацията".

Като лъжа към пенсионерите определи той обещанието, че ще получат 120 лв. към пенсиите, а получиха 60 лв.

Всички топлофикации на газ са пред фалит, посочи пък Делян Добрев, след като за януари цената на газа достигна 133,41 лв., а през февруари-май 2021 г. е бил около 30 лв. "Ситуацията е подобна с бензин, дизел, пропан бутан. Мерки няма никакви. Даже вчера имаше интервю на премира Петков", каза Добрев и цитира Петков, че е бил изненадан от покачването на цената на газа с 30%.

Добрев посочи, че е разбрал, че за нов шеф на КЕВР от "Продължаваме промяната" готвят депутата икономист Венко Сабрутев. Като партийно оцветен и некомпетентен, определи Добрев колегата си за този пост.

Той обясни, че се работи по развалянето на договора между Булгаргаз и Азербайджан за газ, за да може да се сключат договори с частни дружества.