ГЕРБ, ИТН, ДПС и ДБ срещу поправка на ПП за висшето в чужбина
Тази законова промяна казва на българските ВУЗ: Вие не струвате, скочи ексминистър Красимир Вълчев
![ГЕРБ, ИТН, ДПС и ДБ срещу поправка на ПП за висшето в чужбина](https://lupa.bg/f/news/b/180/ef9f2e87297941d90858df46946407ab.jpeg)
Парламентарните групи на ГЕРБ, ИТН, ДПС и ДБ се обявиха против "репутационна и противоконституционна" поправка, внесена от партия "Продължаваме промяната" и Министерския съвет в Закона за висшето образование. Окончателните поправки на второ четене в закона депутатите разглеждаха днес в парламентарната Комисия по образование.
Предложението е внесено в параграф 20, чрез създаване на нов член и гласи: "създаване на национални програми за придобиване на степен в чужбина с цел реализация на пазара на труда в Република България". "Против" се изказа Красимир Вълчев от ГЕРБ. По думите му достъп до висше образование се осигурява чрез държавните ВУЗ и в закона не фигурират дори частните университети, а "сега се предлага да се вкарат висши учебни заведения в други страни".
"Управляващото мнозинство не уважава Конституцията, ако трябва да се финансира международно изменение, трябва да е по линия на международни европейски мрежи", каза той.
Вълчев смята, че с тази програма се нанасят репутационни проблеми на системата и нарече поправката "лична инициатива на премиера Кирил Петков, в нарушение на закона и Конституцията, която казва на българските висши училища "Вие не струвате".
Проф. Тодор Чорбанов от ИТН също смята текста за противоречие на Конституцията и предложи за целта да се използват програми на МОН и на ЕС за обмен на студенти.
Депутатът Петър Чобанов от ДПС също обяви, че ПГ няма да приеме "подобен тип обучение и финансиране на външни университети по елитарен начин" и той смята, че много малко студенти ще се възползват. Елисавета Белобрадова от "Демократична България" поиска да се провери дали не противоречи предложението на Конституцията. Антон Тонев от "Продължаваме промяната" призна: "Има доза истина в упреците, но фокусът трябва да е върху професионалната реализация върху пазара на труда в РБ, както е записано в члена".
Той бе категоричен, че промяната не е към "кръг от хора". Тонев отрече да се обижда и българското висше образование и каза, че по времето на ГЕРБ висшето образование е затънало най-много.
Мукаддес Налбант от ДПС поиска да е ясно, че "не трябва да става дума за финансиране на Харвард" и отговор "как ще ги накараме да се върнат в България". Тя подчерта и вкарването на поправката в последния момент на второ четене на закона.
Държавата отпуска 3 млн. лв. за увеличаване научните публикации в международни издания
Ирена Анастасова от БСП, която е сред вносителите на промените в закона, каза, че "не иска да се окачествява като обида към ВУЗ, а обида било, че децата отиват в чужбина".
Костадин Костадинов от "Възраждане" коментира, че предложението може да е с добри мотиви, но като основа се съгласява с констатацията "обида". Той не подкрепя предложението и поиска да не се създава система, с която да се официализира този проблем и да се пълнят дупките.
Министърът на образованието Николай Денков защити поправката с тезата, че познава системата на висшето образование и в България, и в други страни и посочи, че се използва като международна практика да се развие висшето образование.
Друг негов мотив - и в Белгия, и Франция вкарали промяната управляващи, без консенсус, с цел вдигане на качеството, когато се говори за атестиране. Той е категорично против, че промяната е противоконституционна и добави, че е показал, че не се поддава на натиск, включително и "на ректорите на Медицинските университети".
Негов пример бе, че България се оценява с ниска грижа за ученици и студенти, като мексикански държави. За качеството на висшето образование той смята, че "системата ни е затворена и не каним чужди специалисти, а трябва да подготвим кадри да се върнат след това в България, а поправката е крачка в тази посока".