Германия постига 58 % дял на ВЕИ през първата половина на годината

За първи път през юни фотоволтаиците генерираха повече от 10 милиарда киловатчаса електроенергия за един месец

Новини
14:29 - 01 Юли 2024
2019
Германия постига 58% дял на ВЕИ през първата половина на годината

Германия постигна нов рекорд за производство на възобновяема енергия, покривайки около 58 на сто от потреблението си на електроенергия през първата половина на 2024 година с вятърна, слънчева, биомаса и водна енергия, сочат данни на базирания в Щутгарт Център за изследвания на слънчевата енергия и водорода в Баден-Вюртемберг (ZSW) и на Асоциацията на енергийните дружества (BDEW), цитирани от ДПА.

От тези 58 на сто производство на енергия от възобновяеми източници в Германия, 24 на сто идват от вятърна енергия на сушата, 14 на сто от фотоволтаици, 9 на сто от биомаса, 5 на сто от хидроенергия, 5 на сто от офшорна вятърна енергия и 1 на сто от производство на електроенергия от битови отпадъци.

Делът на възобновяемата енергия се е увеличил от 52 на сто, отчетени през първата половина на миналата година.

Асоциацията на енергийните дружества подчертава, че възобновяемите енергийни източници са съставлявали повече от 50 на сто от потреблението на електроенергия всеки месец до юни. От април месечният им дял е 59 на сто.

"По-конкретно, фотоволтаичните системи са произвели общо 37 милиарда киловатчаса повече електроенергия, отколкото през предходната година", показват още данните.

За първи път през юни фотоволтаичните системи генерираха повече от 10 милиарда киловатчаса електроенергия в рамките на един месец.

Водноелектрическата енергия също допринесе за производството на електроенергия над средното ниво с 12 милиарда киловатчаса.

Председателят на изпълнителния борд на Германската асоциация за енергийна и водна промишленост Керстин Андрее описа цифрите като "награда за постоянното разширяване на вятърната енергия и фотоволтаичните системи през последните години". Беше изключително важно да се изградят газови електроцентрали, работещи с водород, каза тя. "Въпреки обнадеждаващите цифри, производството на електроенергия от вятър и слънце не е постоянно. Нуждаем се от сигурна енергия за системите и в моменти, когато слънцето не грее и вятърът не духа", допълни Андрее.