Германски доклад: Европа няма с какво да се защити от Русия

Северна Корея произвежда много повече оръжия, отколкото може да използва

САЩ
09:00 - 30 Октомври 2024
3717
Германски доклад: Европа няма с какво да се защити от Русия

Германският институт в Кил публикува смущаващ, но точен доклад за германската и европейската отбрана, пише в публикуван в The Asia Times анализ. Докладът рисува обща картина за Германия, Европа и дори Съединените щати, която е мрачна.

Изводът е, че въпреки всички разговори за възможна война на НАТО, Алиансът (включително Съединените щати) не е готов за какъвто и да е конфликт с Русия. Това също предполага, че траекторията нагоре на цената на военното оборудване прави отбранителните компании богати, но не помага за цялостната кауза на сигурността.

Институтът в Кил, основан през 1914 г., се счита за водещия влиятелен мозъчен тръст в Германия. През септември той приключи проучването "Годни за война след десетилетие: бавното превъоръжаване на Европа и Германия срещу Русия". 

Проучването е много важно, защото показва колко неподготвени са Германия и другите европейски страни, ако Русия ги нападне. То също така разкрива колко надценено и недостатъчно е станало европейското, по-специално германското, отбранително производство.

Чудесен пример е германската десантна машина Caracal. (каракалът е вид дива котка, разпространена в Африка, Пакистан, Близкия изток и части от Индия) Германското транспортно средство, не брониран джип, базирано на шаси от G класа на Mercedes, е създадено от Rheinmetall, Mercedes-Benz AG и ACS Armored Car Systems GmbH.

"Каракалът" няма броня откъм отворените си страни. Над 3000 от тези превозни средства са предоставени на Украйна на цена от 1,9 милиарда евро, което прави 620 000 евро за брой. Можете да закрепите противотанково оръдие или картечница на търговски джип с четири задвижващи колела за по-малко от 35 000 долара. 

Също толкова ужасяващ пример са 30 мм боеприпаси за немската бойна машина на пехотата Puma. Тя струва умопомрачителните 5,3 милиона долара всяка, а нейните 30-милиметрови боеприпаси струват по около 1000 евро на изстрел Puma може да изстреля до 600 изстрела в минута. За сравнение американски 30-милиметров снаряд е с цена от 100 долара. Т.е. немските 30 мм боеприпаси са 10 пъти по-скъпи от американските.

Германската армия закупува и тактически военни слушалки за войниците. На свободния пазар те могат да бъдат закупени за 299 долара. Ако добавите функции като шумопотискане, цената може да нарасне до 400 долара, но не повече. А немските слушалки струват цели 2700 евро. 

Основното е, че отделни лица и цели компании правят купища пари, като снабдяват европейските армии или изпращат продукти до Украйна. Някои ще кажат, че това е чиста корупция, тъй като в тези транзакции участват правителства. Забележително е обаче, че институтът в Кил констатира само изключително високата цена на тези покупки, но нищо повече.

Докладът на института в Кил обръща голямо внимание на огромното военното производство в Русия. Следователно руснаците няма да останат без оръжие в близко бъдеще, освен това сега им помага Северна Корея с доставката на артилерийски снаряди и ракети.

Северна Корея произвежда много повече оръжия, отколкото може да използва и доскоро не изнасяше никакви. Сделката с Русия ще подкрепи режима на Ким Чен Ун, като осигури ценна валута и работни места. 

Всичко това разкрива мащаба на корупцията (това е точната дума): германските обществени поръчки за отбрана са опорочени от завишени цени.

Ако Германия достигне стандарта на НАТО 2% от БВП за военни разходи годишно, германската армия при всички случаи ще очаква да получава доставки на завишени цени. Освен това значителна част от тях ще попаднат в Украйна, а попълването на арсеналите ще отнеме много време, ако изобщо се стигне дотам.

Дори да приемем, че разходите са пропорционални, това, за което се харчат парите, е просто невероятно. Например, много малко пари отиват за противовъздушна отбрана, въпреки че тя е жизненоважна за бъдещите отбранителни нужди на Германия. 

Противовъздушната отбрана, предоставена от НАТО, се представи изключително слабо в Украйна и това обещава мрачно бъдеще за Европа, ако проблемът не бъде коригиран. На страница 25 от доклада има най-любопитната бележка под линия с различен шрифт за способността на Украйна да сваля руски ракети и дронове:

"Приблизителни нива на прехващане за най-широко използваните типове руски ракети през 2024 г.: 50% за по-старите дозвукови крилати ракети "Калибър", 22% за съвременните дозвукови крилати ракети (напр. Х-69), 4% за съвременните балистични ракети (напр. "Искандер-М"), 0,6% за свръхзвуковите системи за противовъздушна отбрана с голям обсег С-300/400 и 0,55% за свръхзвуковата противокорабна ракета Х-22.

Данните за степента на прехващане на хиперзвукови ракети са оскъдни: Украйна твърди, че е 25% ефективността срещу хиперзвуковите ракети "Кинжал" и "Циркон", но украински източници отбелязват, че за такова прехващане е необходимо залпово изстрелване на всичките 32 ракети на американска батарея "Пейтриът", за да се получи някакъв шанс да се свали поне една хиперзвукова ракета".

Следва също да се има предвид, че ракетите-прехващачи Patriot са изключително дефицитна стока. Производството на тези ракети отнема много време и не е лесно да се настрои линията поради недостиг на критични компоненти. 

Като основен производител е посочен Lockheed Martin, но Boeing доставя ключови компоненти за главите за самонасочване на ракетите. Boeing няма да реши този проблем поне до 2027 г. Междувременно компанията беше засегната от мащабни стачки и вътрешна криза, която все още е далеч от разрешаване.