Гешев се закле като главен прокурор: Не сме безгрешни, но няма да вървим назад
Иван Гешев пое щафетата от предшественика си Сотир Цацаров и вече встъпи в новата си длъжност - главен прокурор на България. Церемонията бе в зала "Тържествена" на Съдебната палата.
Цацаров поздрави наследника си за новия пост, а Иван Гешев произнесе първото си слово като обвинител №1.
"Искам да благодаря на първо място на колегите ми прокурори, следователи, че ме поддкрепиха и показаха, че прокуратурата е коректив и екип, който може сам да решава собствените си проблеми.", заяви Гешев.
"Аз вече съм главен прокурор благодарение на тези хора. Ние показахме какво можем, когато имаме обща цел и че можем да се справим с това, което предстои.", продължи той.
"Стъпваме на добрата традиция, за да отговорим на очакванията на българските граждани, които ни плащат заплатите, за повече справедливост, обеща новият главен прокурор.
"Сигурен съм, че прокуратурата ще стане по-открита и ще се отвори към проблемите и болките на хората. Както и че ще стане по-динамична. Вярвам, че ще направим това, ако сме единни и виждаме в институциите партньор, не враг. Знаем, че не сме безгрешни и няма първи да хвърлим камък първи", увери Гешев.
Накрая новият главен прокурор перефразира думите на Ейбрахам Линкълн: "Може да вървим с малки крачки, бавно, но никога не вървим назад."
Иван Гешев бе единственият номиниран за поста. На първото гласуване на 24 октомври Гешев беше избран с 20 гласа "за" и 4 "против", но на 7 ноември, президентът Румен Радев върна обратно във Висшия съдебен съвет (ВСС) избора на Гешев с мотива, че не е имало истинско състезание между кандидати.
Прокурори и следователи информираха евроинституции за прозрачния избор на главен прокурор
Пленумът на ВСС гласува повторно избора му на 14 ноември 2019 г. отново с 20 гласа „за” и 4 "против". И при двата избора, докато течеше гласуването, имаше протести на поддръжници и противници за кандидатурата му.
След повторното гласуване на Гешев, президентът Радев подписа указа за назначаването на новия главен прокурор. По Конституция, главният прокурор се назначава и освобождава от президента по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране.
Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.
На 26 ноември, когато обяви, че е подписал указа, президентът Румен Радев съобщи, че истинският тест за новия главен прокурор е посочването на всички, престъпили закона без оглед на социално положение или партийна принадлежност. Още тогава държавният глава оповести и че започва широк обществен дебат за промени в Конституцията.
Преди дни представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев посочи, че може би това е единственият главен прокурор, който ще започне с толкова големи очаквания към него на фона на това, което изминалите 4-5 месеца се случваше – протести и поляризирани обществени становища. „Той тепърва ще има много сериозната отговорност да доказва или да оборва тези, които считаха, че изборът му не е съвсем подходящ”, каза Магдалинчев преди дни.
Гешев наследява поста от Сотир Цацаров. На 12 декември с 20 гласа „за” единодушно пленумът на Висшия съдебен съвет гласува оставката му като главен прокурор. Ден преди това Цацаров, чийто мандат като обвинител номер едно в републиката изтича на 10 януари, заяви, че подава оставка. Той беше избран с голямо мнозинство от Народното събрание за председател на Антикорупционната комисия.
Стана ясно, че мандатът му няма да се довършва от негов заместник, а директно новоизбраният Иван Гешев ще встъпи в длъжност. „На деня, в който съм освободен, няма пречка Иван Гешев да встъпи в длъжност“, обясни преди време Сотир Цацаров. Държавният глава издаде указ за освобождаването на Сотир Цацаров от длъжността главен прокурор на 16 декември, след като той вече е избран за шеф на Антикорупционната комисия.