Горанов: Готви се актуализация на бюджета и заем от 1 милиард
Готвим актуализация на бюджета, когато бъдем готови, ще го обявим. Допълнителният ресурс заради кризата ще е над 1 милиард лева, който ще бъде запълнен с нов заем. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов по Нова телевизия.
„Още следващата седмица ще предложа актуализация на бюджета, свързана с възможността за осигуряване на повече финансиране на българския бюджет, т.е. поемане на дълг, за да има готовност, когато пазарите дадат възможност за това нещо, то да се случи. Този милиард, който ще добавим към Фонд „Безработица“, за да може да посрещне мярката, свързана със съхраняването на заетост, трябва да намери място в сметките на държавата", заяви Горанов.
Министърът защити оспорваната от определени среди схема за подпомагане 60/40, като каза, че вратата е широко отворена за почти всички, които искат да съхранят бизнеса си и да го развиват след кризата. Според Горанов, който не иска да прояви солидарност, няма смисъл да коментира схемата, а да остави хората си на грижата на социалната система.
Държавата трябва да се погрижи за близо 3 милиона души - пенсионери, деца, социално слаби, въпреки, че бюджетът не създава, а само преразпределя доход.
НАП ще прояви максимална гъвкавост към хора със задължения към хазната, като всеки случай ще се преценява поотделно, каза Горанов. Той обаче предупреди, че от това облекчение трудно ще се възползват хора, които са трупали неплатени сметки от години.
Банкерите ще кажат какво ще направят банките за хората със заеми, аз знам само, че ще предложат отсрочване на плащанията, каза още финансовият министър.
„Как ще се развие кризата с коронавируса, зависи от това колко дълга и дълбока ще бъде тя. След като преодолеем последиците от заразата и се погрижим за живота и здравето на българските граждани, неминуeмо заради ограниченията, които налага пандемията, ще стигнем и до стопанска криза“, категоричен бе Горанов.
„Засега предимно са страховете. Всички мерки, които се взеха в останалия свят, с който сме свързани, определено повлияват на бъдещето на всички сектори, които са свързани с експорт. Много малко сектори няма да бъдат директно засегнати“, каза още той.