Горанов нареди Василев до Виденов: Ще го пише и него в учебниците по стопанска история
ЕК не вярва, че ще успеем да съставим бюджет с 3 процента дефицит
„Темата с бюджета не е новина и че ще се наложи временно фискалния размер да намалее не е новина. Оттеглянето на бюджета и данъчните закони е естествено, защото новото правителство трябва да сложи нови рамки и приоритети. Иначе аз съм бил един от критиците на начина, по който бяха представени очакванията за приходите през 2025. Уравнението никак няма да е лесно“, заяви Горанов.
Бившият финансов министър не пожела да коментира „инфантилните изявления на тези, които доведоха страната до тук“. „Много възможно е конкретни думи на конкретен човек да са неточни, не съм започнат с точно това изявление, но вие съмнявате ли се, че няколко министри поред
говорят, че има дефицит 18 милиарда и политиците започнаха да разбират, че има проблем,
за да питат, че една числова разлика е с плюс или минус“, заяви още Горанов.
Бившият финансов министър допълни, че ЕК не вярва, че ще успеем да съставим бюджет с 3 процента дефицит. Горанов се съмнява, че ще успеем да изпълним критерия за дефицит и това, което е най-голямото предизвикателство пред нас. Това, което се вижда в публичната сметка отдавна, там накъдето се движим не се вижда нищо добро. „Знам истеричния опит на ПП да избяга от тази тема, че състоянието на публ финанси е вина на един подстрекател и много извършители. Ако извършителите са политпартии, които в кризата са правили много глупости, гласувайки различни приложения“, казва още Горанов.
Готова ли е България за Еврозоната?
Той е на мнение, че в период на политическа криза и вихреща се демагогия и популизъм, когато пред вас
един финансов министър, който надминава по левичарство Корнелия Нинова, че чак до Димитър Благоев,
в този момент и в политическа криза на депутатите не им остава друго освен да го подкрепят. „Затова БСП е на това ниво. Асен Василев е подстрекателят на всичко, което се случи. Той заслужи и ще го пише в учебниците по Стопанска история, той се опита да смени в мирно време доктрината как се управлява една модерна европейска държава. В мирно време направи революция, опита се да обясни на хората, че могат да бъдат богати за сметка на заеми“.
Той е на мнение, че ще подадем заявка за доклад, когато знаем, че сме изпълнили критериите. „Днес Петкова не е сигурна, че изпълняваме критериите. Когато встъпваше в длъжност, встъпваше на данните, които имаше от предходното правителство.“
„Парите, които подозираме, че са изчезнали от митниците през последните години,
вероятно са проблем за тези, които ги имат, но лева и еврото ще се обменят до безкрай, така че тази теза не е валидна. Ако успеем да дадем бюджет с 3 процента дефицит, ще подадем за доклад, но иначе няма смисъл, за да получим отговор, че не отговаряме.“
По отношение на фискалния резерв, Горанова е на мнение, че не е новина и не е нещо драматично, той постоянно намалява и нараства в различни периоди от годината, но когато има дефицит се случват две неща – теглят се заеми и ако не се изтеглят достатъчно, се намалява наличността във вашата сметка.
Фискалният резерв е сметката, джобните пари на правителството.
Според Горанов служебния кабинет не е разказал честно историята от миналия април и колко драматични са проблемите с фиска. „Вероятно политиците нямаше да вземат голяма част от решенията, които са взели. И сега е много трудно в несигурна политическа ситуация да заложиш политическия си капацитет, като знаеш, че след 3 месеца може БСП или някои от другите партньори да кажат да ходим на избори.