Гренландия се топи по-бързо, отколкото си мислим

Ако най-големият остров на Земята се разтопи напълно, моретата ще се покачат с цели седем метра

Новини
14:01 - 26 Декември 2024
2911
Гренландия се топи по-бързо, отколкото си мислим

Ледената покривка на Гренландия се свива средно със 196 кубични километра на година, като между 2010 и 2022 г. пикът е бил 464 кубични километра, съобщава изследователска група от Университета в Лийдс в списание „Geophysical Research Letters".

За целите на изследването учените за първи път са анализирали височинни измервания от сателитите „CryoSat-2“ на Европейската космическа агенция ESA и „ICESat-2“ на американската космическа агенция NASA. „CryoSat-2“ използва радар за измерване на височината на леда върху ледената покривка на Гренландия, а „ICE-Sat-2" - лазери.

Предимството на радарното излъчване е, че то прониква през облаците, което означава, че може да се използва и когато небето е облачно. Използваните радарни честоти обаче проникват до десет метра в снежните повърхности, което прави измерването сравнително неточно и изисква корекционни изчисления. Лазерът, от друга страна, измерва повърхността на снега и леда доста точно - но само когато небето е почти безоблачно.

Въз основа на данните от измерванията на двете спътникови системи изследователите са установили, че

височината на леда е намалявала през периода 2018 - 2022 г. средногодишно с по 11,6 сантиметра,

като топенето е разпределено много неравномерно: в голямата вътрешна зона то е било само 6,3 сантиметра, а в крайните зони - 54,3 сантиметра, т.е. около девет пъти повече.

За периода 2010-2022 г. учените са изчислили средна годишна загуба на лед от 79 куб. км във вътрешната зона и 117 куб. км в периферните райони. Тази обща стойност от 196 куб. км годишно води до загуба на обем от 2 352 куб. км за целия период на изследването – почти колкото водния обем в най-голямото африканско езеро Виктория.

Според проучване от 2023 г. топенето на ледовете на Гренландия е довело до

повишаване на нивото на световния океан с 13,6 милиметра от 1992 г. насам.

Според изчисленията на ЕSA пълното разтопяване на този леден щит би довело до покачване на морското равнище с около седем метра.