Грета Тунберг нахока зелената сделка на ЕС
17-годишната шведска активистка е водещото лице на климатичното движение
Планът на Европейския съюз да спре климатичните промени е толкова слаб, че представлява "капитулация". Това обяви шведската девойка Грета Тунберг, която придоби световна известност като активист за климата.
Изказвайки се в Европейския парламент в Брюксел Тунберг настоя, че зеленият курс, разкрит от Общността, представлява "празни думи".
"Вие казахте, че това е екзистенциална заплаха, сега трябва да докажете, че го имате предвид", изтъкна тя по време на пресконференция, съобщава "Индипендънт".
"Няма да се задоволим с нищо по-малко от научнообоснован път, който ни дава най-добрия възможен шанс да запазим бъдещите условия на живот на човечеството и живота на земята, както ги познаваме. Всичко друго е капитулация: това законодателство за климата е капитулация, защото природата не се пазари, и не можете да сключвате споразумения с физиката. Ние няма да ви позволим да предадете нашето бъдеще", подчерта тя.
17-годишната шведска активистка, която е водещото лице на климатичното движение, обвини страните от ЕС, че "се преструвате, че можете да бъдете лидер по отношение на климата", докато те продължават да "изграждат и субсидират нова инфраструктура за изкопаеми горива".
Страните членки на ЕС се разбраха за пакет от мерки за постигане на неутралност по отношение на въглеродните емисии до 2050 г. Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC), която е под егидата на ООН, и която е най-авторитетната институция по отношение на климатичните промени, казва, че в световен мащаб въглеродните емисии трябва да бъдат ограничени до нетна нула до 2050 г., за да се ограничи глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий.
Въпреки че глобално затопляне в рамките на 1,5 градуса все пак ще има значителни негативни ефекти, те са по-слабо изразени, отколкото ако затоплянето достигне 2 градуса по Целзий, подчертават от IPCC.
Някои страни решиха да достигнат до неутралност по отношение на въглеродните емисии по-бързо; Финландия например обяви, че ще постигне целта до 2035 г.
По-малко амбициозната цел за 2050 г. е противоречива за развити страни като страните членки на ЕС, тъй като съгласно Парижкото споразумение за климата се очаква по-богатите страни да поемат водеща роля в девъглеродизацията на своите икономики.
Тунберг добави: "Ние не се нуждаем просто от цели за 2030 или 2050 г., ние преди всичко се нуждаем от тях за 2020 г. и всяка следваща година. Трябва да започнем драстично да намаляваме въглеродните емисии в източника, сега. Вашите далечни цел няма да означават нищо, ако високите емисии си продължават постарому, дори само за още няколко години, защо това ще изразходва останалия ни въглероден бюджет, преди да имате изобщо шанс постигнете целите си за 2030 г."
"Когато къщата ви гори, не чакате още няколко години да започнете да гасите пожара. И все пак, това предлага днес Европейската комисия", изтъкна Тунберг след среща с председателя на комисията Урсула фон дер Лайен по-рано през деня.
"След като ЕС представя тази зелена сделка и климатична неутралност до 2050 г., вие индиректно признавате капитулация: че се отказвате от Парижкото споразумение, отказвате се от обещанията си и се отказвате да правите всичко, което е възможно, за да осигурите безопасно бъдеще за вашите деца", настоя тя.
Тунберг добави: "Такъв закон (зеления курс или зелената сделка, б. р.) изпраща силен сигнал, че се предприемат достатъчно реални действия, когато всъщност това не е така. Суровата истина е, че необходимите информираност и политиката са близо до постигането. Ние все още сме в криза, която никога не е била третирана като криза."